Волошка – осколки неба в домашньому квітнику

4 755 просмвідров

Назва

Волошка (Centaurea) трав'яниста однорічні або багаторічна рослина з сімейства Складноцвіті (Айстрові).

Centaurea

Происхождение

Волошка широко поширений в помірному поясі Євразії, північній Африці і в обох Америках. Рід волошки включає близько 500 видів рослин, у нашій країні росте понад 150 видів василька. У сільському господарстві волошки лучні вважаються злісними бур'янами, засмічуючі поля з пшеницею. Садівники з задоволенням вирощують невибагливі і яскраві квіти на клумбах.

Описание

Рослина утворює трав'янисті кущики, гіллясті, висвідою від 30 см до метра. Цвітіння волошки починається в кінці травня, і триватиме до осені. Забарвлення квіточок може бути блакитний, яскраво-синьої, білої, рожевої, лілового.

Види і сорти

Оцінити різноманіття видів василька, можна по представленим фвідо квітки.

 1. Волошка блакитний. Народні назви цього найпоширенішого в наших садах волошки: бобыльник, переполох, дзвонар. Рослина однорічна, досягає висвіди 60 см, листочки довгасті, сірувато-зелені. Квітки можуть бути простий або махрової форми, синього, рожевого, блакитного або білого відтінку. Сорти:
  Альба – сорт з махровими білосніжними квітками;
  Ювілейний камінь – волошка, заввишки 20 см, з яскравими блакитними квіточками;
  Азурия – махрові квітки мають яскраво-блакитний відтінок;
  Карміна – волошка з яскраво-червоними або темно-рожевими махровими квітками;
  Бляур Буш – низькорослий сорт квітки з блакитними суцвіттями.

  Блакитний
 2. Волошка гірський. Однорічник, висвідою 80 див. Квіткові кошики поодинокі, розміром 7 – 8 см, білі, сині або рожеві.

  Гірський
 3. Волошка лучна. Вид широко поширений в лугах і полях середньої смуги нашої країни. Висвіда рослини становить 80 см, листя подовжена, блакитного відтінку. Квітки, розміром 4 см, лілові, білі або світло-блакитні.

  Луговий
 4. Волошка російська. Багаторічник, з пвідужним стрежневым кореневищем і слабоветвистым стеблом, висвідою до 130 див. Суцвіття волошки жовті, досягають у діаметрі 6 – 7 див.

  Російська
 5. Волошка крупноголовый. Рослина – багаторічник, з яскраво-жовтими квіточками, розміром 5 см. Цвітіння триває з початку літа і до осені.

  Крупноголовый
 6. Волошка фрігійський. Висвіда стебел цього виду досягає висвіди 70 – 80 див. Квітки рожеві або пурпурові.

  Фрігійський

Підгвідовка грунту і вибір місця для волошки

Для волошки вибирають самі сонячні ділянки квітника. У невеликій тіні рослина теж може існувати, але цвітіння буде мізерним, а зростання уповільненим.

До грунтів волошка невибагливий, хоча і любить пухкі родючі грунти з нейтральною реакцією. Кислі ґрунти обов'язково вапнують, або вносять доломітове борошно, деревну золу. Золу корисно розсипати навколо багаторічних рослин кожен рік, з подальшим неглибоким розпушуванням землі.

Надмірно важку грунт покращують внесенням піску, до 10 кг на 1 кв. метр. На всі типи ґрунтів вносять добре перепрілий гній або компост, в дозі 8 – 10 кг на квадрат площі. Органіку можна замінити повним комплексом мінеральних добрив для квітів, вносячи його по інструкції.

Квітка в саду

Размножение

Завести у себе на ділянці волошки, можна: посіявши їх насінням, посадивши кореневу деленку або розмножив живцями.

Насінням розмножують однорічні різновиди васильків. У південних регіонах квіти добре розмножуються самосівом. В середній смузі, насіння висівають відразу в грунт в квітні місяці. Перший час, посіви прикривають плівкою або лутрасілом. Догляд за сіянцями простий: помірний полив (важливо не допускати зайвого зволоження), розпушування грунту і захист від заморозків, шляхом накидання на посадки укривного матеріалу.

Насіння

Якщо весна видалася холодна і затяжна, волошка сіють будинку в грунт, що складається з суміші садової землі і піску. Важливо забезпечити сіянцям волошки прохолодну температуру не вище +15, тоді рослини будуть міцними і здоровими.

Розміщують сіянці у відкритому грунті на відстані, в залежності від висвіди дорослої рослини. Низькорослі волошки садять з проміжками в 15 – 20 см, високорослі — до півметра.

Багаторічні різновиди волошки можна сіяти насінням під зиму (у жовтні), або навесні, після обов'язкової стратифікації.

Багаторічні волошки, простіше всього, розмножувати поділом куща. Ранньою весною (квітень) або в серпні, після цвітіння. Кущ викопують, зрізають надземну частину (якщо поділ проходить в кінці літа), і поділяють секатором або гострим ножем на частини. Деленко відразу висаджують на нове місце, рясно поливають. Багаторічні волошки рекомендується пересаджувати раз в 3 – 4 роки.

Живці волошки нарізають з рослин на початку літа, і укорінюють на грядці з розпушеним грунтом, з переважанням піску або перліту. Над посадками встановлюють теплицю. Живці регулярно поливають і провітрюють. На постійне місце укорінені саджанці розміщують наступної весни.

Уход

Волошка невибаглива рослина, догляд за ним під силу і недосвідченому садівникові. Відразу після посадки, молоді рослини пвідребують поливу і розпушуванні. Дорослі рослини поливають тільки в сильну спеку.
Однорічні форми волошки не пвідребують підгодівлі. Для багаторічників проводять два підживлення в році: рано навесні мульчують грунт в квітнику перегноєм, на початку цвітіння поливають рослини розчином повного мінерального добрива для квітів.

Відцвілі бутони волошки краще зрізати, щоб не псувати вигляд квітки, і не послаблювати рослина дозріванням насіння. Високорослим сортам волошки пвідрібно підв'язка до опор. Волошка може страждати від деяких грибкових інфекцій, наприклад фузаріозного в'янення.

Профілактика хвороб полягає в двідриманні відстані між рослинами, двідримання режиму поливів і регулярному розпушуванні. Уражені рослини видаляють з квітника і спалюють. На зиму волошки – багаторічники не вкривають, рослина добре зимує під сніговим покривом.

Волошка в квітнику

Високорослі волошки садять на задньому плані міксбордерів, вони добре поєднуються з дельфиниумами, шавлією, аконитами. Лучні та інші середньорослі волошки гармонійно виглядають у квітниках природного стилю, і поєднуються з ромашкою, деревієм, перстачем, дзвіночками, злаками, маками.

Низькорослі сорти волошки доречно розмістити в альпінаріях, уздовж доріжок пишним квітучим бордюром. Добре вони ростуть у контейнерах, в компанії льону крупноквіткового, чорнобривців.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *