Рудбекія (ромашка жовта) – вирощування на присадибній ділянці

7 731 просмвідров

Назва

Рудбекія (Rudbeckia) — багаторічна або однорічна трав'яниста рослина з сімейства Складноцвіті. Висвіда прямих, злегка опушених стебел рослини, може досягати 200 см, хоча є і невисокі різновиди, висвідою до півметра. Листя світло-зелена, овальна, довжиною до 20 див Квіти одиночні, великі (в діаметрі до 12 см), дуже схожі на ромашку. Пелюстки жовті, помаранчеві або червоні, злегка відігнуті вниз. Серцевина квітки опукла, темно-коричневого кольору. Вид і форма квітки породили його народні назви: Солом'яний капелюх, Жовта ромашка, Чорноока Сьюзан.

Цвіте рудбекія з липня до перших заморозків. Деякі багаторічні різновиди квітки, в наших умовах, вирощуються як однорічники. Насіння рудбекії добре визрівають в середній смузі, і рослина легко навесні посіяти знову.

Rudbeckia

Происхождение

Батьківщина квітки Північна Америка, де рослина широко поширена в степах. Відомо близько 30 видів рудбекії. Садівниками вона цінується за невибагливість, тривалий і яскраве цвітіння.

Батьківщина рослини

Описание

Рудбекия двоколірна. Однорічник в наших кліматичних умовах. Рослина швидко нарощує розлогі кущі, з великими квітками жовтого забарвлення, з коричневим або червоним плямою на пелюстках. Сорти:

 • Осінній ліс – висвіда куща до 60 см, пелюстки квітів жовто-червоні;
 • Західний – висвіда рослини 60 – 70 см, пелюстки квітки золвідисте з червоною облямівкою.

  Двухцветная

Рудбекія шорстка (волосиста). Багаторічник, висвідою стебла близько метра. Стебло і листя вкриті грубими густими волосками. Цвіте з середини літа до жовтня великими квітками. Сорти:

 • Мій друг – висвіда 60 см, квітки золвідисті, до 10 см в діаметрі;
 • Золвіде полум'я – висвіда 30 – 35 см, пелюстки жовто-оранжеві, серединка квітки червона.

  Волосистая

Рудбекія пурпурна (ехінацея пурпурна). Кущ рослини утворений міцними червонуватими стеблами, вкритими великої зубчастим листям. Квіти більше 10 см в діаметрі, пелюстки ясно-пурпурові, серединка опукла червона або коричнева. Цвіте з липня до вересня. Сорти:

 • Король – висвіда куща до 100 см, суцвіття з червонувато – бузковими пелюстками, в діаметрі до 13 см;
 • Білий сніг – сорт з білосніжними квітами.

  Пурпурная

Рудбекія західна. Оригінальна різновид рослини, у якого відсутні на квітці пелюстки. Сердцевинка квітки чорна або темно-коричнева, у вигляді конуса, незвично виглядає в букетах. Висвіда рослини досягає півтора метрів. Сорт «Чорна красуня» з'явилася в нашій країні в 2002 році.

Западная

Рудбекія блискуча. Пвідужна рослина, заввишки 110 – 120 см, листя витягнуті, великі. Цвіте яскраво-жовтими квітками з липня до заморозків.

Блестящая

Рудбекія розсічена. Багаторічник, який утворює пвідужні кущі, до 2 м у висвіду. Рослина швидко розростається, завдяки розгалуженому кореневища. Квітки, розміром 8 – 10 см, світло-жовті. Садові форми можуть мати махрові форми (найбільш відома рудбекія «золвіда куля»).

Рассеченная

Оцінити красу квітів, можна по представленим фвідо рудбекії.

Посів рудбекії насінням

Насіння рудбекії зберігають хорошу схожість првідягом 3 років, їх можна зібрати зі своїх рослин. Ніяк гвідувати до посіву насіння не пвідрібно. Квітку можна посіяти відразу в грунт, в травні – на початку червня, у добре прогрітий грунт. Насіння розміщують в борозни або лунки на глибину 0,5 см, за схемою 15 на 15 см. До осені молоді рослини можна пересадити на постійне місце і чекати цвітіння в наступному році.

Однорічні сорти рудбекії сіють в березні на розсаду. Грунт для квітки гвідують з суміші піску і торфу. Насіння проростає при температурі +25 градусів через 10 – 12 днів.

Насіння

Догляд за сіянцями полягає в регулярних поливах (не допускаючи застою води в піддонах) і пікіровці сіянців в окремі ємності. Розсада не любить првідягів і попадання поливної води на листочки. Надмірна вологість може призвести до появи захворювання «чорна ніжка». Для профілактики, рослини 2 – 3 рази за період вирощування до висадки в ґрунт, поливають рожевим розчином марганцівки або препаратом фітоспорин.

Висаджують розсаду рудбекії у відкритий грунт, коли мине загроза заморозків. Перед посадкою, за кілька днів, рослини загартовують, виносячи на кілька годин на свіже повітря.

Поділ куста

Багаторічні різновиди рудбекії можна ділити. Дорослі рослини, старше 5 років, розсаджувати обов'язково.

Навесні, як тільки рослина прокинеться, кущ викопують цілком і розбирають коріння, очищаючи їх від землі. Горизонтальні частини кореневища, з нирками зростання, відсікають лезом або гострим ножем, зріз припудрюють золою. Деленку садять на нове місце, не глибше 15 – 20 см. Між кущами залишають проміжки в 40 – 60 см Після посадки, поверхня землі мульчують перегноєм і торфом.

Поділ куста

Розміщення рудбекії в саду

Рослина вимоглива до яскравого освітлення і не боїться прямих сонячних променів. У невеликій тіні рости, але цвіте не так рясно.

До грунтів рудбекія невибаглива, добре росте на дихаючих родючих грунтах. Перед посадкою, ділянку перекопують, видаляючи коріння багаторічних бур'янів. Вносять перегній або компост, в кількості 7 – 10 кг на 1 кв. метр. До важким глинистим грунтам додають пісок, до відра на квадрат площі. В посадочні ями для багаторічної рудбекії додатково насипають дренаж (керамзит, бита цегла). Корисно буде внесення торфу, оскільки рудбекія добре росте на слабокислих грунтах.

Размножение

Рудбекія не вимагає до себе пильної уваги. Полив їй пвідрібен регулярний, не холодною водою. Любить квітка прийняти прохолодний душ, ввечері жаркого літнього дня.

Високорослі сорти пвідребують опорах, так як вітер може поламати квітконоси.

Навесні багаторічники підгодовують, рясно мульчуючи грунт навколо рослини перегноєм або добре перепрілим гноєм (шар до 10 см). У пору цвітіння рослинам дають рідкі підгодівлі комплексними мінеральними добривами для квітів (Кеміра люкс, Веселка, Ава).

В пору цвітіння слід вчасно видаляти зів'ялі бутони. Це не тільки запобіжить самосів рослини, але і збереже декоративний вид чагарнику.

Рудбекія рідко уражується хворобами і шкідниками. Лише в холодне і дощове літо, може страждати від борошнистої роси. Хвороба проявляється появою сірого нальвіду на листках і стеблі рослини.

Уражені частини квітки, або вся рослина цілком, видаляють з квітника. Інші квіти обробляють мідним купоросом (80 г на відро води), або препаратами на основі сірки.

Якщо тривалий час ростити рудбекія на одному і тому ж місці, рослина може вражатися нематодою. Хворі кущі спалюють, а грунт проливають будь-яким дезинфікуючим засобом.

Запобігти виникненню хвороб може двідримання правильної агрвідехніки – режиму поливу, правильної посадки і підгодівлі рослини.

Багаторічники на зиму обрізають до рівня землі і вкривають товстим шаром тирси, торфу, опалого листя. Навесні необхідно робити відведення талої води, щоб коріння рудбекії не загнили.

Рудбекія в дизайні саду

Особливість рудбекії швидко розростатися, утворюючи стрункі гіллясті кущі, увінчані великими яскравими квітками, по достоїнству оцінена садівниками всього світу. Рудбекія не одне десятиліття є одним з улюблених садових рослин.

Високорослі сорти садять біля парканів, на задньому плані квітників. Ними зручно декорувати непривабливі стіни будівель, компостну купу, або використовувати в якості живої огорожі. Високі рослини «підбивають» низькорослими яскравими літниками: лобелией, бархатцами. Добре виглядають пвідужні квітучі кущі рудбекії в компанії декоративних чагарників: барбарисом, гортензией.

Компактні різновиди рудбекії розміщують групами на газоні або включають до складу змішаних квітників. Прості квіти яскравих кольорів пожвавлюють композиції в сільському і природному стилях. Гармонійно виглядає рудбекія з королицею, астрами, хризантемами дрібноквіткових, декоративними злаками, чорнобривцями, календулой, монардой, георгинами. Добре виглядають сонячні «ромашки» рудбекії на тлі сріблястої листя полину.

Квіти відмінно стоять в зрізку, будучи важливою складовою літніх яскравих букетів.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *