Куряча сліпвіда – незвичайний квітка з відруйним вмістом

13 562 просмвідров

Назва

За народною назвою куряча сліпвіда ховається жовтець їдкий (Ranúnculus ácris). Трав'янистий багаторічник представляє сімейство жовтецевих і вважається відруйним.

Інші назви рослини – блеквіда чорна, чорнокорінь лікарський, трава пекуча, масляний квітка.
Жовтець їдкий у наших предків асоціювався з язичницьким богом Давньої Русі – Перуном, який був покровителем російських воїнів.

За однією з версій, назва рослини пов'язане з летючими, відруйними речовинами, що впливають на очі. В результаті у людини на якийсь час погіршується зір. Якщо домашня птиця з'їсть навіть малу частину рослини, то відруйний сік може засліпити. Інша версія свідчить, що блискучі квітки відбивають сонячні промені і засліплюють очі.

Куряча сліпвіда використовується як лікарська рослина і цінується як медонос. Один із сортів жовтцю їдкого «Flore pleno» має красиві махрові квітки. Великі суцвіття за формою схожі на жовтий жоржин або троянду. Завдяки декоративності його вирощують у культурі.

Ranúnculus ácris

Описание

Висвіда прямого і гіллястого куща з циліндричними стеблами 30-80 див. Кореневище у жовтцю їдкого корвідкий, з мочкуватими коренями.

Верхні листки сидячі, трехдольные з зубчастим краєм. У нижній частині стебла листя п'ятикутні, роздільні довжиною 5-10 див. Посаджені на довгих черешках.

Цвіте куряча сліпвіда поодинокими квітами невеликого розміру, що видно по фвідо. Іноді суцвіття формують парасольку. Забарвлення яскраво-жовта, а діаметр квіток не перевищує 2 див. вони Розташовуються у верхній частині стебел. Чашечка утворена 5 глянцевими пелюстками та безліччю тичинок і маточок. Суцвіття закриваються на ніч, ховаючись від холоду і роси.

Період цвітіння триває з травня до кінця серпня. Пвідім з'являються плоди у вигляді гладких горішків з насінням яйцевидної форми.

Для життя куряча сліпвіда вибирає хвойні та березові ліси, поля і краю городів, прибережні зони водойм, лісові та заплавні луки. Посадки утворюють густий, щільний килим. Рослина поширена в зоні помірного клімату, в Західному Сибіру і на Кавказі.

Зовнішній вигляд

Які речовини містить куряча сліпвіда

У курячої сліпвіди багатий хімічний склад. Основною особливістю рослини є зміст дуже відруйного, леткої речовини – првідоанемонина. Масляниста рідина має різкий, пекучий запах і смак. Її легко дезактивувати, тому що вона має нестійку молекулярну формулу. Отруйний компонент викликає у людини подразнення слизової носа, очей, горла і впливає на внутрішні органи.

У суцвітті жовтцю виявлені

 • глікозиди,
 • аскорбінова кислвіда,
 • карвідиноїди,
 • алкалоїди,
 • сапоніни,
 • дубильні речовини,
 • флавоксантин,
 • анемолон.

Сім'янка рослини містить жирні олії.

жовтець Їдкий

Застосування в народній медицині

Народна медицина використовує курячу сліпвіду як антибактеріальний, тонізуючу, првідивопаразитное, знеболюючий, ранозагоювальний засіб.

Малі дози првідоанемонина стимулюють діяльність центральної нервової системи, підвищують вміст у крові еритроцитів і застосовуються при анемії. На основі рослини гвідують препарати для лікування туберкульозу, грибкових уражень, зараження стафілококом і кишковою паличкою.

Найбільшу популярність лютик заслужив як зовнішній засіб при захворюваннях шкіри і суглобів, лікування ран, опіків і фурункулів. Настоями успішно лікують кропив'янку, гнійники і коросту. Ефективна куряча сліпвіда і при головному болю, невралгії і лихоманці.

Народні засоби з жовтцем їдким сприяють регенерації тканин. Рекомендовані при

 1. крововиливах,
 2. задуха,
 3. аритмії,
 4. запорі,
 5. запаленні очей.

Сік рослини виводить бородавки та знімає зубний біль.

Молоді листочки рослини діють як гірчичник та їх застосовують для растирки при м'язових і суглобових болях, легеневих хворобах.

Загвідівлю сировини роблять в період цвітіння, тому що саме квіти являють найбільшу лікувальну цінність. З них гвідують відвари і настої, а також використовують свіжими. Кашкою з пелюсток обробляють гнійники і висип на шкірі, ще її використовують як гірчичники. Корінь йде на порошок, який добре загоює рани. Спиртову настоянку кореневища приймають при злоякісних пухлинах.

Настій

Рідше збирають листя рослини. Робвіди проводять дуже обережно, щоб не відримати опік шкіри або слизових оболонок. У висушеному вигляді рослина нешкідливо.

Побічні прояви

При використанні курячої сліпвіди пвідрібно пам'ятати, що вона уповільнює серцевий ритм і провокує спазми кровоносних судин і дихальних шляхів. Запах квітів викликає алергічну реакцію, подразнення слизових, різь в очах і сильних кашель. При відруєнні соком буває нудвіда, блюввіда, пронос, запаморочення, непритомність, судоми, біль у живвіді, мимовільне слиновиділення. Перша допомога полягає у промиванні шлунка. Рекомендується прийняти таблетки активованого вугілля з розрахунку 1 штука на 10 кг маси тіла.

Рослина настільки відруйна, що становить небезпеку для здоров'я і навіть життя. Прийом у медичних цілях має проходити під контролем лікаря.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *