Рицина – посадка й догляд на присадибній ділянці

5 458 просмвідров

Невибаглива, але дуже ефектне рослина, що нагадує дивовижну пальму з тропіків, полюбилося багатьом садівникам нашої країни. Висаджена навесні, рицина швидко витягується до 2 – 3 м у висвіду вже до середини літа, розправляючи великі зелено-бордові пальчасті листки. А насіння рицини дозрівають, укладені в колючі яскраво-червоні кульки.

Описание

Рицина звичайна (Ricinus) представлена одним видом і відноситься до сімейства Молочайних. Це трав'яниста швидкоросла рослина походить з тропічної Африки, де може досягати 5 м і більше заввишки. Там пвідужні кущі використовують як живий паркан від диких тварин. Обсаджують рицини тютюнові поля.

Свою назву квітка відримав за схожість його насіння з кліщем. У рослини є й інші народні назви: рай дерево, рицина, турецька коноплі. Крім декоративного виду, рицина вирощується як технічна культура для відримання касторової олії. Це масло широко застосовують в авіаційній промисловості, косметології та медицині. Вичавки з насіння, що залишилися після виробництва масла, використовують як азвідне добриво.

Будова рослини

В нашій країні промислові посадки рицини знаходяться на Ставропіллі, Північному Кавказі й у Краснодарському краї, тільки там клімат підходить для дозрівання насіння. Світовими лідерами з вирощування рицини вважаються Індія і Китай.

Рослина, на своїй спеквідної батьківщині росте як багаторічник, в нашому кліматі вирощується тільки один сезон. У середній смузі насіння рицини не визрівають. Квітка утворює пвідужні кущі трав'янисті, заввишки до 3 м. Стебло у рицини міцний, голий і блискучий, має бордовий або червонуватий відтінок. Листя велике, на довгих черешках, нагадують листя каштана, розташовані на стеблі почергово.

Цвітіння настає в серпні, на верхівці квітки розпускаються квітки дрібні, зібрані в кистьове суцвіття. Плоди квітки знаходяться у великих яскраво-червоних або бордових кульках, покриті шипами. Грона червоні «шишок» звисають з верхівки квітки, посилюючи незвичайність зовнішнього вигляду рослини.

Зовнішній вигляд

Сорта

Селекціонери добре попрацювали з рослиною, і на основі одного виду Рицини звичайної, вивели чимало цікавих сортів.

  1. Занзібарська. Рицина, досягає 200 см у висвіду. Рослина вражає величезними розрізаними на лопаті листям червоно-фіолетового відтінку. Занзибарскую рицину садять поодинці як акцент, для залучення уваги до певного ділянці саду.

    Занзібарська
  2. Індійська (камбоджійська). Компактна рослина, не вище півтора метрів. Її темні листя і стовбур майже чорний виглядають дуже незвично.

    Індійська
  3. Козачка. Російський сорт рицини, висвідою до 200 см Стебла рослини червоні, листя темно-зелені, з червонуватими прожилками. Квіточки яскравого червоного кольору, насіннєві «шишки» пурпурного кольору. Сорт ідеально пристосований для нашого клімату, і вимагає мінімум догляду.

    Козачка
  4. Рицина Гібсона. Різновид квітки, висвідою близько 150 див. Має гарний металевий відблиск на зеленому листі.

По представленим фвідо рослини, можна оцінити красу та незвичайний вид рицини.

Умови вирощування

Як житель спеквідного клімату, рицина зовсім не переносить заморозків. Висаджують її в середній смузі Росії розсадою, в кінці травня – початку червня.

Рослина любить сонячні, захищені від првідягів ділянки. Зазвичай квітка розміщують неподалік від будівель або огорож, там рослині тепло і затишно.

Увага! Рослина є відруйним! Небезпеку несуть всі частини рослини: насіння, квітки, стебла і листя. Тому рослину не можна садити поблизу дитячих майданчиків та місць відпочинку. Попадання рицини в організм викликає нудвіду, блювання, у тяжких випадках (при вживанні великої кількості насіння) – можливий летальний результат.

Почва

Грунт рицина віддає перевагу нейтральній реакції, достатньо зволожений, багатий гумусом. Бідні ґрунти удобрюють перепрілим гноєм, вносячи до 10 – 12 кг на 1 кв. метр під перекопування. Крім органіки, розсипають на ділянці деревну золу (до 250 г на кв. метр) та повний комплекс мінерального добрива для квітів в дозуванні, згідно інструкції.

Ділянки з надлишком зволоження і глинистим грунтом виправляють внесенням піску, до 12 кг на квадрат площі. На дно посадкових лунок насипають невеликий шар керамзиту або щебеню в якості дренажу. Можна влаштувати насипу з родючого легкої землі, куди і висадити рослини.

Рицина в саду

Уход

Висаджена в добре заправлений добривами грунт, рицина не пвідребує додаткових підгодівлі. Весь догляд за дорослим рослиною полягає в регулярних і рясних поливах. У спеквідну погоду рекомендується поливати рицину раз в 3 дні, виливаючи під кожен кущ не менше відра нагрітою на сонці води.

Грунт під молодими, тільки висадженими рослинами, пвідрібно регулярно розпушувати і містити в чиствіді від бур'янів. Поверхню землі можна замульчувати шаром скошеної трави, деревної корою або торфом, перегноєм. Мульча перешкоджає випаровуванню вологи з поверхні грунту, не дає проростати бур'янам. Для відримання пвідрібного ефекту, шар покриву повинен бути не менше 10 див.

Висока рослина, хоч і має пвідужну кореневу систему, пвідребує опори. Міцний кількість встановлюють відразу ж, при висадці розсади рицини. Пізніше, листя повністю приховає опору, і на декоративності рослини вона ніяк не позначиться.

Шкідники, хвороби

Рицина практично не вражається хворобами в нашій ширвіді. В холодну і дуже вологе літо квітка може захворіти фітофторозом, бактеріозом, борошнистою росою і різними гнилями. При перших ознаках захворювання, рослина обробляють бордоською сумішшю або іншим фунгіцидом. При сильному зараженні, рослина виривають з грунту і знищують. Землю на місці зростання хворого рослини, проливають гарячим малиновим розчином марганцівки або фитоспорином.

З шкідників рицини може докучати дрвідянка, гусениці совки, лучні клопи. Позбутися від шкідливих комах на рослині, допоможе обприскування квітника триденним настоєм трави гіркого полину (третину відра подрібненої трави, заливають гарячою водою і настоюється) або часнику (стакан порубаних зубчиків на відро води). Посаджена біля підніжжя рицини пряна зелень (петрушка, м'ята, кріп, коріандр), своїм ароматом відлякає докучливих шкідливих комах.

Размножение

Рицину садять тільки насінням. У південних регіонах можна посіяти насіння квітки відразу в грунт, в травні. У середній смузі і Підмосков'ї гвідують розсаду квітки в середині березня.

Насіння рицини великі, з дуже щільною оболонкою. У природі насіння скльовують птахи, пройшовши через травний тракт тварини, де насіння піддаються дії соляної кислвіди, вони легко і швидко проростають. Для полегшення проростання насіння в домашніх умовах, необхідно порушити цілісність сім'яного покриву. Для цього насіннячко првідирають наждачним папером або трохи надпиливают напилком, після чого, замочують на добу в теплій воді. У воду можна капнути епін або гетероауксин.

Насіння

Грунт для розсади рицини купують гвідовий в магазині або гвідують з суміші торфу, перегною і піску (вермикуліту). Рицину садять по одному насіння в окремі склянки, об'ємом, мінімум 0, 5 л (краще 1 л). Можна використовувати торф'яні горщики. Рослина не терпить пошкодження коренів, тому пікіровку не проводять. У відкритий грунт рицину садять дуже акуратно, перевалюючись кущик з горщика, не руйнуючи земляний ком.

Підгвідовлене насіннячко рицини опускають у ґрунт на глибину 2 — 4 см, і прибирають горщики в тепле місце. Сходи при температурі + 20 градусів, повинні здатися првідягом тижня. Нерідко буває так, що шкірка насіння не злітає з семядолек рицини, тоді її пвідрібно зняти за допомогою пінцета, інакше листочки сіянця можуть загнити.
Щоб розсада не витягувалась, горщики з сіянцями ставлять на самий світлий підвіконня з температурою повітря +15 +17 градусів.

Поливають розсаду тільки теплою водою, строго під корінь, не допускаючи застою вологи в піддоні.

У відкритий грунт рицину садять, коли мине загроза заморозків. Рослина перевалюють в ямку, не руйнуючи земляного кома. Якщо рицина вирощувалася в торф'яному горщику, кущик закопують прямо в горщику, не забуваючи рясно пролити грунт. Тонкі торф'яні стінки в ґрунті швидко розтопляться, і не стануть перешкодою для коренів рослини. Між кущами рицини залишають проміжки в 70 – 150 см, в залежності від розмірів дорослої рослини.

Розсада

Партнеры

Великі і яскраві рослини, схожі на пальму, гарні самі по собі, і надають ділянці дух тропічного африканського лісу. Найчастіше, рицину висаджують в одиночних посадках або невеликих групах по 2 – 3 рослини, на газонах. З іншими декоративними крупномірів її не поєднують.

Нерідко розміщують по одному або парі примірників квітки біля входу в будинок або біля хвіртки, альтанки. За допомогою великого рослини можна закрити від погляду непривабливу стіну будівлі або прикрити компостну купу, використовувати як живопліт для зонування ділянки.

Біля підніжжя рицини висаджують низькорослі рослини і квіти, з пишним листям, яка поєднується за кольором з червонуватими відтінками рицини. Це можуть бути низькорослі жоржини, монарда, лілейник, крупноквіткові чорнобривці, мальва, флокси.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *