Камелія (чайний квітка) – догляд в домашніх умовах

2 693 просмвідров

Назва

Камелія (Camellia) – вічнозелений чагарник або компактне дерево з сімейства Чайних.

Camellia

Происхождение

У природі росте в Китаї, Японії, на Тайвані, де досягає висвіди 4 м. Камелію китайську ще називають «чайним квіткою» або «чайним кущем», з її листочків гвідують цілющий чай. Квітка завезли в Європу в 19 столітті, і воно відразу завоювало популярність, завдяки пишному і яскравому цвітінню.

Батьківщина рослини

Описание

Камелія, що вирощується в кімнатних умовах, утворює великий (до 2 м) кущик, покритий глянсовим листям. Листя, довжиною до 12 см, шкірясті, яйцеподібні, насиченого зеленого кольору. Квітки розоподібні, в діаметрі до 14 см, численні, білі, рожеві, червоні, строкаті. Цвіте камелія взимку-до 100 днів.

Види і сорти

З 80 різновидів камелії, в домашніх умовах відримали найбільшу популярність три різновиди: камелія гірська, японська, китайська.

 • Камелія гірська (Міягі). Це чагарник, в природних умовах, виростає понад 3 м. Листя камелії глянцеві зверху, зі зворвідного боку покриті пушком. Квітки, діаметром до 7 см червоні, білі або рожеві, часто зібрані в пучки по 2 – 3 штуки. Цвітіння триває з листопада до січня.

  Гірська
 • Камелія японська. Найпопулярніша різновид квітки в кімнатному квітникарстві. У домашніх умовах, висвіда камелії не перевищує 2 м. Листя великі, блискучі, яскраво-зелені. Квітки камелії японської можуть бути простий і махрової форми, дрібні та великі, різноманітних кольорів. Цвітіння рослини припадає на грудень – квітень. Особливість японської камелії в тому, що для цвітіння їй пвідрібна температура не вище +15 градусів.

  Японська

Популярні сорти:

 • Виттрорио Емануель 2 – сорт камелії, з напівмахровими квітками. Жовті пелюстки розфарбовані темно-рожевими смужками;
 • Нуччо Джуліо – малинові квіти цього сорту мають незвичайну форму: зовнішні пелюстки злегка відігнуті назад, внутрішні сильно закручені, утворюючи махрову серединку;
 • Подвійний Білий – білі кулясті квітки, з ідеальною чіткою геометрією розташування пелюсток;
 • Бажання – напівмахрові біло-рожеві квітки цього сорту, дуже схожі на троянди;
 • Маргарет Девіс – камелія з великими напівмахровими квітками білого кольору з малиновою облямівкою по краю пелюсток;
 • Чендлерс ред – кармінові напівмахрові квітки;
 • Лінда Росазза – великі сніжно-білі ніжні квітки;
 • Рожеве досконалість – сорт з напівмахровими квітками насиченого рожевого кольору, з ідеально правильним розташуванням пелюсток.
 • Камелія китайська (чайна). Листочки у рослини блискучі, завдовжки до 7 див. Квітки жовтувато-рожеві, розпускаються на рослині з серпня до листопада. З молодих листочків камелії китайської гвідують сорт чаю бай-хо. Рослину вирощують на чайних плантаціях Індії, Китаю, Кенії, Індонезії, Південній Америці.

  Китайська (чайна)

Представлені фвідо квітів, допоможуть оцінити всю красу камелії.

Створення умов для камелії

Прекрасний квітка досить примхливий, і вимагає створення особливих умов.

 1. Рослина пвідребує в корвідкому світловому дні. Для цвітіння досить 11 – 12 год освітлення. Але, освітлення має бути інтенсивним. Камелія добре себе почуває на східних і південно-східних підвіконнях.
 2. Камелія любить прохолоду. При температурі вище +20 градусів, може спостерігатися опадання бутонів з рослини. Комфортна температура для зимового цвітіння камелії +10 +14 градусів.
 3. Квітка вимогливий до вологості повітря. Листя пвідрібно часто обприскувати теплою м'якою водою, близько квіткових горщиків розміщувати піддони з водою.
 4. На літо, камелію можна виносити на відкрите повітря, розміщуючи в тінистих куточках саду.
 5. Полив камелії пвідрібно помірний і регулярний. Важливо не допускати застою води в піддоні. Вода для поливу береться кімнатної температури, м'яка. Корисно періодично поливати рослину водою, підкисленою оцтом або лимонним соком.

  Зовнішній вигляд

Грунт для камелії і посадка

Рослина пвідребує в кислому грунті, РН 3 – 5. Можна скористатися гвідовим магазинним грунтом для азалії. Самостійно вигвідовити землю для камелії не важко. Беруть дернову землю і річковий пісок з 1 частини торфу і листового перегною по 2 частини. На дно горщиків в обов'язковому порядку насипають дренаж (керамзит, галька, крупний пісок).

Для укорінюються живці гвідують суміш з піску, торфу і землі з хвойного лісу (0,5:1:2).
Молоду камелію пересаджують щорічно у новий, більш просторий горщик, повністю замінюючи грунт на свіжий. Після 3 років, рослину пересаджують раз в 2 роки. Великогабаритні кущі камелії не пересаджують, тільки щорічно міняють верхній шар грунту в горщику на свіжий.

Оптимальний час для пересадки камелії – весна та літо, коли цвітіння підійшло до кінця. Пересадку поєднують з прищіпку пагонів, для поліпшення кущистості камелії.

Керамзит

Размножение

Камелію можна розмножити посівом насіння, живцями і щепленням.

Самостійно зібрані насіння камелії можуть не зберігати своїх сортових якостей. Висівати краще насіння, куплені в спеціалізованих магазинах. Насіння камелії розміщують по окремих стаканчики, занурюючи у вологий грунт на 1 див. Склянки прикривають плівкою або склом, і прибирають в світле тепле місце.

Догляд за сіянцями полягає в регулярних поливах і підгодівлі, починаючи з місячного віку, добривами для азалій. Зацвітає камелія, вирощена з насіння на 5 – 6 рік.

Більш поширений спосіб розмноження камелії задерев'янілими живцями. Процедуру нарізки гілочок проводять в січні або липні. З рослини зрізають верхівкові живці, розміром 8 див. Перед посадкою, посадковий матеріал замочують у розчині Корневін, Епіне або Гетероауксину. Живці похило встромляють в легкий субстрат, і накриваються тепличкой з обрізаної пластикової пляшки. Температура для успішного вкорінення камелії +20 градусів. Необхідний регулярний полив і обприскування живців. Як правило, првідягом 60 – 70 днів, живці утворюють розвинену кореневу систему, і їх можна пересаджувати в горщики більшого діаметра.

Деякі примхливі різновиди камелії можна розмножувати щепленням на інший, більш невибагливий вигляд рослини (зазвичай, в якості підщепи беруть камелію чайну). Невеликі верхівкові живці з добре розвиненими бруньками прищеплюють на міцний молодий кущик камелії – підщепи. Як правило, живці добре приживаються првідягом 50 днів.

Шкідники, хвороби

З шкідників на камелію можуть напасти попелиця, щитівка, павутинний клещ. Крону камелії обмивають мильним розчином, пвідім обприскують Актелліком.

Догляд за дорослим рослиною

Як зазначено вище, камелія вимоглива до вологи та освітлення (але не виносить прямих сонячних променів і довгого світлового дня). Особливу увагу слід приділяти зимового поливу, коли рослина цвіте. При невисокій температурі повітря, вода для поливу повинна бути теплою, і не застоюватися в піддоні. Надлишок вологи може привести до загнивання коренів. В літній період, з липня по вересень, камелія знаходиться в стані спокою, коли полив проводять по мінімуму.

Доросле рослина підгодовують круглий рік, за винятком літнього періоду сплячки, кожні 20 днів. Застосовують спеціальне комплексне добриво для азалій, розводячи його в концентрації 1 г на літр води.
Щоб кущ камелії ріс рівномірно, його час від часу, повертають навколо своєї осі. Якщо забезпечити доосвітлення камелії з усіх боків, повертати квітка не обов'язково.

првідягом вегетаційного періоду, проводять санітарну обрізку куща, видаляючи слабкі і загущають крони гілочки.

Камелія може страждати від кореневої гнилі, якщо ґрунт, в якому росте квітка, недостатньо повітропроникний. При надлишку вологи в повітрі, на листі з'являються бурі плями (филлостиктоз). Лікування полягає у видаленні хворих листя і обробці рослини бордоською сумішшю.

Подивіться також відео по темі:

 

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *