Рослини хижаки — фвідо і назви

16 303 просмвідров

Серед різноманіття рослинного світу є незвичайні м'ясоїдні рослини хижаки, яких налічується понад 500 видів. Така особливість рослин хижаків (на фвідо) пояснюється умовами проживання. Ростуть вони на бідних грунтах, позбавлених поживних компонентів, тому в ході еволюції знайшли спосіб виживання шляхом заманювання і поглинання комах і навіть дрібних тварин. Для цього листя і квіти перетворилися на приманки і пастки, пофарбовані в яскравий колір і виділяють стійки, вабливий жертву запах.

Рослини хижаки присутні у всіх кліматичних зонах, а найбільше їх в жаркому і вологому тропічному лісі Австралії, Південної Америки і Африки.

Хижі рослини

Для «полювання» рослини використовують різні способи, яких існує декілька. Це можуть бути листки-черепашки, закривають свою жертву всередині. В інших листя-липучки рясно змащені клейкою речовиною, щоб лапки комах намертво прилипли. На деяких рослинах виростають спеціальні глечики-пастки з захлопывающейся кришкою.

На території Росії ростуть м'ясоїдні види сімейства росянковых (англійська та круглолистая росянка) та пузырчатковых.

Хижі рослини класифіковані по середовищу існування і способу нападу як:

  1. Комахоїдні, наприклад, росички, саррацении, непентесы
  2. Водні, не погребують крім комах дрібними ракоподібними (пухирчатки і альдрованды)
  3. Всеїдні, у яких в корм йдуть пуголовки, мальки, жаби, миші, ящірки

Саррацения

Поширеним м'ясоїдних рослин, що ростуть на болвідах, є саррацения (Sarracenia). Її листя і квітки мають яскраве забарвлення і покриті прожилками капілярів малинового кольору. Форма листя схожа на посудину з капюшоном, наповнений солодким соком. Комаха-жертва прилітає на колір і запах нектару, прилипає до листка і зісковзує на дно, лист загортається. У разі помилкового закриття лист розкривається через деякий час і продовжує «полювання». Для переробки видобутку рослина виділяє спеціальний секрет. Лист залишається закритим до повного перетравлення і засвоєння поживних речовин. Пвідім цикл повторюється.

Саррацения

У природному середовищі зустрічається сарррацения на східному узбережжі Північної Америки, в Техасі, у районі Великих озер, в південно-східній частині Канади.

Пухирчатка

Місцем існування пухирчатки (Utricularia) є стояча, прісна вода або волога земля. В дикій флорі наземні і водні пухирчатки, яких налічується 220 видів, виявлені на всіх материках, крім покритих льодом.

У неї немає коренів, що забезпечують приплив поживних речовин, і їй доводиться ловити комах і дрібних ракоподібних.

Пухирчатка

Пастками служать бульбашки з подобою входу, який відкривається, зачувши видобуток. Бульбашки разом з листям розташовуються під водою. На водній поверхні залишаються тільки квітки.
Сигнал про відкриття дають ворсинки-щупи, лише комаха або пуголовки зачеплять їх. Міхур розкривається і поглинає жертву разом з водою за частки секунди. Починається перетравлення.

Генлисея

Генлисея (Genlisea) воліє сиру наземну або полуводную середу. Поширена у флорі Африки, Південної і Центральної Америки, де виявлено 21 вид рослини.

Це маленьке трав'яниста рослина, вкрита жовтими суцвіттями. Пастки генлисеи схожі на крабову клешню, вибратися з якої не дають волоски, що ростуть біля входу.

Генлисея

Особливістю рослини є наявність листків двох видів. Частина з них наземна з процесом фвідосинтезу, а в інших підземне розташування. Підземні листя замінюють кореневища, поглинають вологу і забезпечують кріплення. Вони порожні, спіральні трубки для заманювання і засвоєння найпростіших організмів, які їх замивають пвідік води. Вибратися вони вже не зможуть, так як раніше будуть переварені.

Жірянка

Інструментом для полювання жирянке (Pinguicula) служать залізисті, клейкі листки. Налічується 80 м'ясоїдних рослин даного виду. Вони ростуть в Азії, в європі, Північній і Південній Америці.

Яскраво-зелений або рожевий забарвлення листя, покритих слизистим секретом, відразу приваблює комах. На листках є залози двох типів. Цветоножная залоза виробляє слизовий секрет, краплями покриває листя, а сидячі залози забезпечують надходження ферментів для переробки і засвоєння.

Жірянка

М'ясоїдних більшого числа жирянок зберігається првідягом року. Окремі види в зимовий час формують щільну розетку, позбавлену здібності приманювати і поглинати. З приходом літа рослина зацвітає і викидає молоді, м'ясоїдні листя.

Непентес

Непентес (Nepenthes) мешкає в тропічному лісі та успішно поглинає комах. Зовні він нагадує ліану, що досягає 15 м в довжину. У середовищі проживання на Мадагаскарі, Суматра, Борнео, в Індії, Китаї, Індонезії та Австралії виявлено 130 видів.

Ліана вкрита листям, формують у краю вусики. Поступово з усика виростає квітка-глечик, службовець капканом. В дощ глечик наповнюється водою, яку п'ють мавпи, за це непентес на батьківщині прозвали «мавпячої чашкою».

Непентес

Прилетіли на квітку мошки і жучки швидко тонуть в рідини і пвідрапляють у нижню частину чаші, де засвоюються травними залозами.

Окремі види рослини, наприклад, Nepenthes Rajah і Nepenthes Rafflesiana, успішно ловлять і перетравливают дрібних гризунів.

Венерина мухоловка

Венерина мухоловка (Dionaea Muscipula) з рослин хижаків відримала найбільшу популярність. Її видобуток складають мухи, й павуки.

На тонкому, маленькому стеблі розташовані 5-7 листків. Листя-пастки складаються з двох половин. Внутрішня поверхня забарвлена в яскраво-червоний колір, а зовнішня сторона покрита липким пігментом, на який попадається комаха. Волоски на листку вловлюють сигнал про видобування і половинки змикаються всього за 0,1 секунди, що не залишає жертві жодного шансу на порятунок. Щільний ряд зубчиків по краю листа надійно втримує здобич. Зімкнуті часточки утворюють подобу шлунка, де починається травлення, що триває близько 10 днів.

Венерина мухоловка

Кожен аркуш встигає за своє життя переварити 3 комах.

Бібліс

Бібліс (Byblis) – зовні це невелика рослина, забарвлене кольорами веселки. Його батьківщина знаходиться в Австралії.

Строкате рослина покриває особлива, липкий слиз, що виділяється залозистими ворсинками, повністю устилающими листя. Клейка речовина стає пасткою для комашок, що пвідрапили на листочки або щупальця квітки.

Бібліс

Форма листя кругле, трохи видовжена з переходом в конус на краю. Квітки зигоморфні з 5 вигнутими тичинками.

Комахоїдні рослини в будинку

Хижі рослини деяких видів підходять для домашнього утримання. Вони стають об'єктом для цікавих спостережень і відкриттів, коли годуються комаром або надокучливою мухою, позбавляючи нас від їх присутності.

Такі рослини невибагливі у догляді. Їх набувають у квітковому магазині і лише двідримуються простих правил:

  • Для змісту треба світле місце без попадання сонячних променів.
  • Велика частина рослин вологолюбна, тому полив повинен бути регулярним.
  • Висаджують в вермикуліт, перліт або мох. Субстрат не удобрюють і родючий грунт не додають.
  • Рослини не пересаджують. Лише у випадку сильного розростання перевалюють в більший за обсягом вазон.
  • Взимку настає період спокою, який закінчується навесні з створенням нових пасток.
  • Красиві квіти рекомендується видаляти, щоб не виснажувати рослина.
  • Для годування використовують комах природного середовища. Підійдуть, наприклад, плодові мушки.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *