Пересадка кімнатних рослин: коли, як і строго за правилами

4 809 просмвідров

Кімнатні рослини будуть радувати пишним цвітінням і здоровим виглядом при правильному догляді. Крім двідримання режиму поливу і підгодівлі вони пвідребують періодичного оновлення ґрунту та зміні горщика на більш місткий, адже рослина постійно розвивається. Корені ростуть і заповнюють ємність.

Грунт поступово збіднюється і через кілька років поживних речовин вже не вистачає навіть з підгодівлею. У підсумку розвиток сповільнюється. Значить, кімнатні квіти пвідрібно пересадити і зробити це грамвідно, щоб не нашкодити їм. Оновлення складу грунту піде на користь всім рослинам.

Коли необхідна пересадка

Для більшої частини кімнатних квітів досить пересадити види молоді (віком до 3х років) щорічно, а дорослі – раз в 2-3 роки. Багаторічники пвідребують пересадки кожні 2 роки. Рослинам з повільним зростанням досить оновлення грунту 1 раз в 3 роки. Кактуси і сукуленти можна не турбувати майже 6 років, і вони будуть добре розвиватися.

Сигналом до пересадки служить пожовтіння листя, відсутність квітів, зупинка росту і утворення нових пагонів, коли коріння виходять з горщика в дренажний відвір. Трапляється так, що після поливу грунт в горщику швидко пересихає, що відбувається унаслідок розростання кореневої системи, що також говорить про необхідність пересадки і заміну ємності.

Упевнитися в необхідності пересадки можна простим способом. Кущ обережно виймають з горщика разом із земляною грудкою. Однозначно пвідрібно пересаджувати кімнатні рослини, коли коренева система щільно приховує землю і утримує її, повторюючи форму горщика. При цьому слід також замінити ємність на більш простору.

Коренева система

Якщо коріння частково закривають землю і ще не обплели весь горщик, то з пересадкою можна почекати. Для росту квітки досить місця.

Рослина також обережно повертається на колишнє місце і росте далі.

Як вибрати правильний час для пересадки

Сприятливою для пересадки вважається весна – з останніх днів лютого по квітень. З приходом весни у горшкових культур закінчується період спокою і починається процес росту. Для повноцінного розвитку їм необхідна живильний грунт, яка часто до цього часу вже збіднена. Пересадка кімнатних рослин дасть імпульс для зростання і цвітіння в новому сезоні.

Пересадку влітку або взимку проводять при необхідності і дуже дбайливо. Причиною може бути закисання землі або поява паразитів в ґрунті. Коли бутони вже з'явилися, то час згаяно і доведеться чекати ще рік або до кінця цвітіння.

При плануванні процедури рекомендується звіритися з місячним календарем. Сприятливими вважаються дні при зростаючому місяці. У період повного місяця і молодика турбувати квіти не рекомендується. Найкращий час, коли місяць перебуває у родючих знаках Рак, Телець, Риби. Після пересадки кімнатних квітів у такі дні, вони швидше приживаються і менше хворіють.

Час для пересадки

Коли пересадка заборонена

Пересадка – це стрес для рослини, а якщо воно ослаблене хворобою, то стан тільки погіршиться. При ураженні шкідниками пвідрібно обов'язково обробляти землю і зелену масу спеціальними препаратами. При пересадці личинки і паразити пвідраплять в новий горщик і хвороба продовжиться. Промивання коренів дає слабкий ефект, а лише травмує їх.

 • В період цвітіння, щоб не спровокувати опадання бутонів і квіток.
 • Для хворих рослин, але тільки при відсутності таких коренів.
 • Коли у квітки час спокою. У цьому випадку пошкоджені корінці довго відновлюються і починають загнивати.

Яка буває пересадка

залежно від обсягу замінної ґрунтосуміші розрізняють:

 1. Заміну верхнього шару ґрунту, що актуально для великих видів. Досить розпушити землю і зняти верхній шар товщиною близько 5 див. звільнилося простір заповнити новим і ущільнити. Заміна землі корисна для багатьох квітів через кожні півроку. Процедура дозволяє очистити горщик від сольових відкладень і грибкових мікроорганізмів в ґрунті. Новий грунт ще й забезпечить поживними веществкомпонентами.
 2. Неповна пересадка або перевалка, при якій навколо коренів зберігається грунтова суміш.
 3. Повна пересадка кімнатних квітів передбачає заміну грунту з очищенням коренів.

Підгвідовка контейнера

Для квітки пвідрібно підібрати новий контейнер, більший від попереднього за габаритами на 2-3 см для молодих екземплярів і для дорослих на 3-5 див. Рекомендується поступово збільшувати об'єм горщика, щоб не було різкого переходу від тісної до просторого.

При виборі горщика важливо враховувати особливості рослини, адже деякі воліють тіснвіду, наприклад, гиппеаструм і окремі види орхідей.

Перед застосуванням ємність слід обдати окропом. Нові глиняні горщики опускають на кілька годин воду. За цей час з нього встигнуть вийти шкідливі речовини. Старі контейнери ретельно очистити від солей, добре помити і обдати окропом.

Підгвідовка грунту

Для кожного кімнатної квітки вибирається земляна суміш з урахуванням індивідуальних пвідреб і рекомендацій по догляду. Її доповнюють добривами, такими як деревна зола або порошок бананової шкірки. Упаковку з гвідової купленої землею перед застосуванням слід пвідримати відкритою, щоб випарувався азвід. Пригвідовлена в домашніх умовах грунт пвідребує обов'язкової стерилізації. Її поміщають в духовку нагріту до 80-100 С на 40-60 хвилин. Не зайвою буде і стерилізація покупної суміші, що захистить рослини від хвороб.

Основні вимоги до субстрату:

 1. Поживний склад;
 2. Легкість і рихлість, яка забезпечить доступ повітря до кореневої системи;
 3. Рівень кислвідності в залежності від виду рослини і його пвідреб;
 4. Відсутність надлишку вологи в складі;
 5. Без ознак шкідників і хворобвідворних бактерій.

  Стерилізація грунту

Як провести перевалку

Суть перевалки полягає в обережному перенесення наявного земляної грудки в більш просторий контейнер з заповненням вільного об'єму нової почвосмесью. Землю по периметру ущільнюють і поливають.

Такий спосіб вважається найбільш безпечним для квітів. Вони не відчувають стрес, немає затримки росту і корінці не травмуються. Робити перевалку в домашніх умовах можна в будь-який час, не залежно від сезону. Вона рекомендована активно зростаючим, молодим видами і квітам після покупки.

Керівництво по пересадці

Позитивний результат буде досягнуто, якщо знати як пересаджувати рослини:

 • Дно обов'язково заповнюється шаром дренажу завтовшки 3 див. Для цього підійде, гравій, осколки черепків, галька, шматочки червоної цегли, керамзит. Для деяких рослин пвідрібен посилений дренаж, тоді ємність заповнюють на 1/3.
 • Рясно полити квітку напередодні або помістити в ємність з водою на годину. Земля розм'якшиться, і коріння легко извлекутся з вазона.
 • Щоб знімати горщик було зручно, рослина повертають горщиком вгору. Однією рукою притримують землю, а інший повільно стягують горщик.
 • Землю пвідрібно очистити навколо коренів наполовину. Підгнилі та довгі корінці видалити, обробити зрізи золою.
 • Слабкі і сухі частини стебла зрізати, уражені листя видалити.
 • Рослина помістити в новий горщик, щоб підстава стебла було нижче краю горщика на 1-2 див. Розправити корінці і розташувати кущ по центру.
 • Рівномірно підсипати вологу землю навколо стебла і злегка ущільнити кілька разів. Можна по мірі заповнення горщика постукувати по стінках, щоб не залишилося порожнеч. Коренева шийка повинна залишатися на рівні землі.
 • Полити і почекати поки земля насититься водою і осяде. Зверху присипати пухким субстратом.
 • Сукуленти, кактуси, товстолисті і всі види, болісно реагують на вологу, після посадки не поливають, а використовують зволожений субстрат. Полити їх можна через 2-3 дні, коли травми на корінцях заживуть.

  Схема пересадки

Вимоги до догляду після пересадки

Відразу після проведення операції пересадки квітки пвідрібен час на адаптацію. Горщик не пвідрібно ставити на сонце, а пвідримати в тіні првідягом тижня. Полив в цей період не проводити. І далі поливи повинні бути помірними, що буде стимулювати кореневу систему до розростання в пошуках вологи. Підживлення можна не раніше, як через 1-2 місяці після пересаджування.

Регулярне обприскування буде сприятливо для пересаджених рослини. Прискорити вегетацію і розвиток допоможе прищипування або обрізання крайньої частини стебла.

Првідягом 1-2 тижнів за рослиною пвідрібно поспостерігати. Якщо вона чахне, то причина найчастіше в загнивання кореневої системи. доведеться провести повторну пересадку в менший горщик і видалити всі почорнілі кореневі відростки.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *