Хвороби кімнатних рослин, які можуть з'явитися в процесі їх вирощування

3 379 просмвідров

Іноді вирощуючи в домашніх умовах квіти можна помітити, що вони починають пропадати – в'януть листя або сохнуть гілки. Захворювання кімнатних рослин можуть проявлятися через правильного догляду за ними. Це може бути пов'язано з виникненням хвороби кімнатних рослин – бактеріальним інфікуванням або зараженням шкідливими комахами. Виявивши будь-які симптоми треба терміново приступати до лікування, щоб уникнути загибелі рослини.

Причини розвитку захворювань

Існують різні причини, за яких можуть проявитися хвороби кімнатних рослин:

 1. Неправильно підібране місце – занадто мало/багато сонячних променів.
 2. Грунт, складений не правильно або придбаний не у відповідності з типом рослини.
 3. Температура в приміщенні, де культивуються кімнатні рослини, не відповідає його вимогам.
 4. Не відрегульований полив, який призводить до загибелі кореневої системи.

  Вибір місця для рослини

Також захворювання або шкідливі комахи можуть проникнути в будинок, якщо нове рослина не виставляти на карантин. Адже новачок може зберігати в землі або листках відкладені яйця шкідників або спори бактеріального захворювання.

Тому щоб уникнути хвороби кімнатних квітів в домашніх умовах, купуючи нову рослину треба уважно вивчити його зовнішній вигляд. Для початку оглянути листові пластини з двох сторін, так як хвороби рослин можуть таїтися навіть в пазухах кімнатних рослин.

Вони повинні бути:

 • Без механічних пошкоджень;
 • Без погризених частин;
 • На нижній частині листа не повинні сидіти, повзати або літати комахи;
 • Листя повинні бути чистими, без різноманітних цяток, точок. Так як різноманітні плями на листках можуть означати бактеріальне захворювання і треба домашній квітка терміново відставити убік і приступити до лікування;
 • Якщо можна, то треба злегка витягнути грунт з корінням з пластикового стаканчика, і оглянути коріння на наявність шкідників або грибка.

Але, навіть оглянувши все дуже уважно, прибувши додому кімнатні рослини, ставлять на карантин подалі від інших рослин.

Тому що вчасно діагностоване захворювання і проведене лікування дасть шанс квітникарю вилікувати свого зеленого друга.

Ознаки захворювання

Види захворювань

Існують різні види захворювань рослин, які проявляються в домашніх умовах:

 • Вірусні захворювання;
 • Бактеріальні захворювання;
 • Зараження шкідливими комахами;
 • Грибкові захворювання.

Вчасно діагностоване захворювання скорочує час на те, щоб лікувати рослину і квітка після проведеного лікування виглядає менш пошарпаним. Також треба пам'ятати, що під час цвітіння бутони краще видалити при обробці, щоб квітка не витрачав свої сили на цвітіння, а спрямував їх на позбавлення від захворювання і на відновлення сил.

Вірусні захворювання

Такі захворювання не лікують препаратами, так як їх не існують. Тому треба терміново позбавлятися від такого рослини з домашньої колекції поки його вірусне захворювання не перейшло на сусідні з ним квіти. Бажано при позбавленні квітки позбутися і від ємності, в якій воно росло, щоб вона не стала переносником захворювання.

Визначити, що рослина піддався зараженню можна за деформованим квітам і мозаїчності листових пластин. Якщо квітникар все-таки сумнівається, що рослина піддалося захворювання, то його відставляють подалі від інших і стежать за його станом.

Мозаїчність — ознака вірусного захворювання

Бактеріальні захворювання

Серед бактеріальних захворювань є:

 1. Гниль – вона часто з'являється на рослини з м'ясистими частинами і при надлишку вологи під час поливів. Також якщо квітникар перегодував рослина, деякі частини стають м'якими від проявів гнилі;

  Сіра гниль
 2. Прив'ялі частини рослини – починається це, як правило, з верхньої частини і поступово вся рослина в'яне і гине;
 3. Плямистість – зазвичай вона проявляється на листкових пластинках. Плями можуть бути сухими, чорними або рудими. Відмінною рисою захворювання є чітка межа плям;

  Плямистість
 4. Бактеріальний рак – його легко помітити по різним наростам на рослину і неправильного його розвитку. Якщо таких наростів багато, то квітка гине.

  Бактеріальний рак

Хімічні препарати не допоможуть при лікуванні рослини, краще проводити профілактику і стежити за кількістю вологи надходить до рослини.

Шкідливі комахи

Як видно на фвідо, приведених нижче шкідники різноманітні – одних легко помітити інші виявляються тільки з лупою в руках.

Клещи

Багато різних видів, але принцип їх дії на рослину однаково. Квітка в'яне, стебла втрачають форму і закручуються, припиняється вегетативний ріст. Кліщів виявляють на нижній стороні листової пластини, що вони настільки малі, що їх популяція схожа на пил білого кольору.

Клещ

Щитовка

Вона рухається тільки на початковій стадії пізніше вона покривається щитком і присмоктується до одного місця на рослину і живиться його соком. Щитовка світло коричневого кольору, бляшку легко сколупнути нігтем. Під таким природним щитком розташовується самка і виводить своє пвідомство.

Щитовка

Грибні комарики

У цього шкідника найбільш небезпечні його личинки, так як саме вони харчуються соком рослини. Личинки, перебуваючи в грунті, пошкоджують кореневу масу.

Грибний комар

Мучнистй червець

Нагадує зменшену копію мокриці, і харчується соком рослини, проколюючи його частини. Перебуваючи на поверхні рослини, шкідник виділяє клейку масу, яка приваблює сажістий грибок, який заважає фвідосинтезу і є ймовірність загибелі квітки, якщо не вжити своєчасних заходів щодо його лікування.

Борошнистий червець

Білокрилка

Це маленький до 3-5 мм мвідылек, відкладає свої яйця на зворвідному частини листової пластини. В результаті його життєдіяльності утворюється сажістий грибок, що приводить до загибелі квітки. На ураженому листі з'являються кремова плямистість, і з часом він жовтіє і відпадає.

Білокрилка

Тля

Маленькі 3 мм насекомые зеленого кольору розташовані на кінцях пагонів і харчуються соком рослини. А малих дозах вони не небезпечні, але якщо колонія розростається, то залучаються мурахи, що приносять з собою різного роду грибки.

Тля

Павутинний кліщ

Його легко помітити по павутині розташованої в пазусі листка. Клещ, як і всі шкідники живиться соком рослини, приводячи його до загибелі.

Павутинний кліщ

Грибкові захворювання

 • Суха плямистість — Причиною є грибок Alternaria. Захворювання виникає при зайвій вологості, і проявляється спочатку на нижніх листових пластинках, поступово пересуваючись до верхівки рослини.

  Альтернаріоз
 • Антракноз — Його можна помітити за наявності темних утворень на листових пластинках. Найчастіше захворювання виникає у тепличних умовах з-за підвищеної вологості і тепла.
 • Червоний опік — Його можна помітити на цибулинних рослинах, уражені цибулини від надмірного поливу. Проявляється в червоних опікових плямах, а пізніше з'являються скоринки з грибковими утвореннями. Цвітіння припиняється, листові пластини мають закручений вигляд.

  Стагоноспороз
 • Фузариоз — Вражає спочатку кореневу масу рослини. Так як спори шкідливого гриба знаходяться в ґрунті. Захворіти може рослина не залежно від свого віку після пересадки в заражену грунт. Зовнішні ознаки – гниють корені, листя змінюють колір на жовтий відтінок і обпадають. Хвороба првідікає швидко, квітка гине првідягом тижня.

  Фузариоз
 • Эдема — Захворювання виникає при недостатній освітленості плюс висока вологість. Часто вражає рослини батьківщиною, яких є південь.
 • Септориоз — При цьому захворюванні на рослині з'являються сірі плями з жовтою облямівкою. Спори грибка здатні пережити значні похолодання і у весняний період починають своє розмноження.

  Септориоз
 • Сіра гниль — Спочатку з'являється на стеблах рослини, а пвідім перекидається на все рослина. Гниль зачіпає внутрішні органи квітки та припиняється циркуляція поживних речовин. Перш ніж приступати до лікування, треба правильно діагностувати захворювання і своєчасно приступити до лікування.
 • Борошниста роса (іржа) — Уражається всі частини рослини. Першими ознаками є, є борошнистий наліт на листках. Він нагадує борошно просыпанную на квіти. Якщо не вживати заходів наліт розростається, і перекриває дихання листя. Також існує помилкова борошниста роса, вона вражає тільки листові пластини, залишаючи на них сірчані плями.

  Борошниста роса

Крім перерахованих вище захворювань існують захворювання, які з'являються внаслідок неправильного догляду.

Водянка

Захворювання з'являється після великої перерви в поливах з великою пересушкой грунту. Пвідім квітникар починає рясно поливати і коренева система не справляється з великою кількістю вологи. Також впливає відсутність свіжого повітря і холодна вода при поливах.

На листових пластинках з'являється жовта облямівка і не великі горбки. Якщо не виправити догляд, то кількість наростів збільшується, і рослина повністю покриваються горбиками. Після чого лист відмирає та опадає.

Водянка

Способи борвідьби

Причини появи захворювань абсолютно різні і треба намагатися утримувати рослина згідно вимогам. І тоді захворювання не будуть заважати його розвитку.

Борвідьба з шкідниками

Для кожного шкідника існують свої заходи борвідьби.

 1. Від кліщів краще всього застосовувати інсектициди, а листям з великими скупченнями кліщів обривають вручну;
 2. Від щитівки можна позбутися шляхом видалення всіх бляшок вручну і тільки після цього обробляють Актелліком. Обробку проводять тричі з інтервалом в 5-7 діб. Це буде гарантією того, що рослина позбутися від цього шкідника;
 3. Від грибних комариків – якщо шкідників мало, треба просто добре просушити грунт в ємності з рослиною, і вони зникнуть. Якщо поразка широко, то застосовують хімічний препарат «Мухоїд» після його застосування полив припиняють на 5-6 діб;
 4. Від борошнистого червця – позбавляються обтиранням зеленого мила за допомогою ватного диска, також підійдуть настої часнику або тютюну. Якщо це не допомагає, то обробляють дворазово хімічними препаратами:
   Метафос.
   Актеллік.
 5. Від білокрилки – знищити цього шкідника складно. Треба видаляти його яйця і ловити метеликів на клейку стрічку. Можна обробляти листя розчином зеленого мила або настоєм часнику. Якщо народні засоби не допомагають, то варто обробити розчином ніквідину;
 6. Від попелиці – можна окропити розчином марганцевого калію. Розчин повинен бути рожевого відтінку, якщо це не допомагає треба провести обробку препаратом Деррис;
 7. Від павутинного кліща – ватним тампоном збирають павутину, але щоб прибрати її з пазухи листа застосовують вушну паличку. Після цієї процедури варто обробити квітка Актелліком.

Треба зауважити, що при будь-якому захворюванні квітка ставлять подалі від інших рослин і лише тоді приступають до лікування.

Грибкові інфекції можна перемогти, скориставшись препаратами:

 • Хом;
 • Абига;
 • Витарос;
 • Фундазол;
 • Триходермін;
 • Сольбар;
 • Мелена сірка;
 • Бордоська рідина;
 • Купрозан;
 • Препарат АБ;
 • Фітоспорин.

Профілактика

Щоб рослини не хворіли треба створювати для них умови. Також варто подбати про профілактику захворювань.

 1. Купуючи рослину треба уважно оглянути його, щоб воно не було уражено різним захворюванням;
 2. Квіти підбираються за принципом того які умови квітникар може надати для його вирощування;
 3. Після купівлі треба виставити рослина на карантин првідягом 2 тижнів, щоб могло проявитися захворювання, якщо квітка заражений;
 4. Регулярно треба оглядати свою квіткову колекцію, щоб вчасно знайти захворювання і лікувати його;
 5. Уражене рослина треба ізолювати, відсунувши його від основної групи.

Щоб рослина не боліло і радувало око квітникарю треба двідримувати всі вимоги щодо його вирощування. Тільки в цьому випадку воно не буде хворіти. Також треба пам'ятати що, використовуючи садовий грунт можна занести в рослину шкідників або грибкове захворювання. Тому її варто дезінфікувати перед вживанням. Також рекомендують в весіннє/осіннє час обробляти свою колекцію, якимсь препаратом, щоб уникнути захворювань.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *