Віка посівна – особливості обробітку культури

1 610 просмвідров

Представник сімейства бобових рослин — вика посівна, широко використовується для відгодівлі худоби і як культура – сидерат для поліпшення складу ґрунту. Про особливості обробітку рослини можна прочитати в цій статті.

Назва

Бобова рослина віка (Vicia) має багато народних назв: дикий горошок мишачий, гороб'ячий або журавлиний горох, зяблица, коняковка.

Vicia

Происхождение

Рослина в достатку росте в помірному поясі нашої країни, в Азії і Європі. Зустріти віку в дикому вигляді можна в лугах і полях, на узліссях, вздовж доріг. Зазвичай зростає разом з подорожником и сабельником. Віка здатна засмічувати поля і городи, звідки її висапують.

Описание

Віка посівна – трав'янистий однорічник, висвідою до 70 см. Має добре розвинене гіллясте кореневище. Стебло розгалужене, лежачий, з піднятими вгору пагонами.

Листочки вікі семипарные, довгасті, закінчуються усиком. У пазухах листя розпускається по 2 рожево-бузкових квітки, схожі формою на метеликів. Розпускаються вони в середині літа.

Після цвітіння на рослині дозрівають довгі стручки: жовті, сірі або чорні. Всередині стручків сидять насіння – боби, від 7 до 9 штучок. В умовах нашого клімату насіння вики визрівають, їх можна сіяти під зиму і навесні.

Віка відрізняється швидким ростом і невибагливістю, що дозволяє сіяти її двічі за сезон.

Горобиний горошок утворює густі зелені куртини, даючи багато зеленої маси з одиниці площі. Крім цього, як і всі представники бобових рослин, посів вікі на ділянці сприяє накопиченню в грунті азвіду.

Розглянувши фвідо вікі, можна переконатися, що ця рослина знайоме кожному, хто хоч раз бував за містом.

Батьківщина рослини

Вирощування вики

Рослина не пред'являє особливих вимог до грунту, але не росте на солончаках, голих пісках і заболочених ділянках. Кращі грунти для вікі – суглинки і супіски, з високим вмістом кальцію. Ніяких добрив під віку не вносять, так як вона сама збагачує грунт азвідом. Кращими попередниками для вікі є злакові культури (ячмінь, пшениця, овес).

Мишачий горох відмінно витримує зниження температури до -5 градусів. Навесні до посіву приступають якомога раніше, як тільки грунт просохне після танення снігу, у середній смузі це квітень. Ранній посів дасть можливість відримати першу зелень для укосу вже на початку липня. Якщо трава висівається як зелене добриво, її закладають в грунт в травні, з наступною посадкою інших культур.

Грунт перед посівом досить розпушити на глибину 10 – 15 див. Стрижневий корінь вікі без праці проникне на необхідну рослині глибину. Насіння вики можна сіяти вільно – врозкид або двідримуватися схему 10 на 10 см Глибина загортання 2 див. На свідку пвідрібно близько 1, 5 кг горошинок вікі.

Важливо! Віка, при всій своїй поживності, відноситься до слабо відруйних рослин і має гіркуватий смак. Щоб корови і кози охоче їли траву, вику садять в суміші з вівсом, ячменем, кукурудзою, суданкой. До того ж, віка зможе чіплятися вусиками за стебло прямостояче рослин і не буде завалюватися на землю. Таку масу буде легше прибирати.

Віку можна сіяти повторно в липні – на початку серпня. Спеквідна і дощова погода наприкінці літа сприяє стрімкому зростанню горошку. До кінця вересня відросте достатньо зелені для косовиці або забивання рослини в грунт в якості добрива.

Підзимова сівба рослини проводять наприкінці вересня – початку жовтня, перед настанням стійких холодів. Догляду мишачий горох не вимагає, крім організації поливу в період бутонізації і цвітіння. Хворобами і шкідниками віка не уражається. Обробки посівів проводять тільки для захисту супутніх віке культур.

Мишачий горох

Прибирання вікі

На силос або сіно віку збирають в період цвітіння. В цей час зелена маса максимально багата поживними речовинами. Після цвітіння стебла вікі грубіють, а після сушіння листочки опадають. Цінність такого сіна різко знижується. Найчастіше, журавлиний горох використовують для пригвідування силосу або зелених підживлень, так як добре просушити товстий шар скошеної трави вікі не просто.

Для відримання насіння залишають невелику куртину рослин не скошеними. Коли стручки на кущиках почнуть підсихати, рослини зрізають серпом і підвішують досушиваться над розстелений шматком тканини, куди будуть висипатися насіння. Боби рослини зберігають схожість кілька років, якщо лежать в сухому і темному місці.

Для загортання зеленої маси в грунт, вику переорюють або подрібнюють гострої мвідикою, коли зелень відросте до 25 – 30 див. Перегниваючи, зелень і залишилися в ґрунті корінці вікі, збагачують землю азвідом і іншими речовинами, розпушують щільний грунт. Віка є чудовим попередником для багатьох овочевих культур: картоплі, томатів, цибулі, моркви.

Квітуча рослина

Віка — корисні властивості

В першу чергу, вика посівна – відмінна кормова культура. Крім сіна, силосу та вигвідовлення трав'яного борошна з надземної частини рослини, на корм тваринам і птиці йде зерно вики. У бобах її міститься до 30% сирого првідеїну, що набагато більше, ніж в зерні злаків. Виковое сіно не поступається за поживністю люцерновому, і у суміші з травою вівса або кукурудзи охоче поїдається коровами, козами, вівцями і кроликами. Врожайність зеленої маси рослини з 1 га становить до 20 ц.

Квітуча віка посівна приваблює комах – запилювачів, в тому числі і бджіл. Мишачий горошок є гарним медоносом. З викового поля, площею в 1 га, крилаті трудівниці можуть зібрати до 20 кг цілющого і смачного меду. Садівники використовують ці властивості вікі, висіваючи рослина в міжряддях саду для залучення комах на ділянку для запилення фруктових дерев.

Окрім практичної користі, це приваблива зовні рослина. Пишні куртини яскраво-зеленої витонченої зелені з яскравими квіточками здатні прикрасити малородючі куточки саду.

Як сидерата віка не тільки насичує грунт азвідом і розпушує ґрунт. Посіяна густо, віка пригнічує ріст бур'янів, і може застосовуватися при окультуренні запущених ділянок.

Подивіться також відео по темі:

 

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *