Ряст – опис квітки і секрети догляду за рослиною

2 834 просмвідров

Происхождение

Трав'яниста рослина Ряст (Corydalis) належить до родини Макові, підродини Дымянковые. Раннє квітуча рослина поширена в зонах помірного клімату Північної півкулі.

Примітна ряст раннім пробудженням після зимового сну, швидким зростанням зелені і рясним цвітінням. Крім привабливого зовнішнього вигляду і раннього цвітіння, рослина відноситься до лікарських, і успішно застосовується в народній медицині.

Corydalis

Описание

Більшість різновидів рослин з роду Рясту – багаторічники, хоча є й однолітні види. Прямостоячі стебла виростають до півметра, утворюючи пишні кущі. Корінь рясту розвинений, йде глибоко в грунт. На його відгалуженнях утворюються нарости у вигляді невеликих бульб – сховищ поживних речовин.

Листя рясту периста і сильно розсічена, нагадує листя папорвіді або полину. Кілька великих листя утворюють прикореневу розетку, дрібні листочки рідко розташовані на пагонах.

У квітні на рослині розкриваються дрібні квіточки, зібрані по 5 – 40 штук в пухке кистевидное суцвіття. Форма квіточки витягнута, з яскраво вираженим шпорцем, в якому знаходиться нектар. З-за такої будови, дістатися до солодкого частування можуть лише комахи з довгим хобвідком. Під силу така робвіда джмелям, мухам журчалкам. Відтінки пелюсток рясту: білий, фіолетовий, ліловий, рожевий, жовтий.

Насіння рясту дозрівають у видовжених насіннєвих коробочках. Вони чорні, з білим «носиком», розносяться на великі відстані мурахами.

Види

З відомих трьох свідень різновидів курочок, найбільшим успіхом у садівників користуються такі види.

 1. Галлера або щільна. Багаторічник, висвідою до 20 см, що росте з корінця-бульби. Розквітає в середині квітня ліловими квіточками, в довжину близько 2 див. Воліє рости в мереживній тіні дерев. Сорти:
  Джордж Бейкер (вишневі квіти);
  Мюних Форм (червоні бутони);
  Хайленд Міст (рожево – блакитні квітки);
  Дітер Шахт (світло-рожеві пелюстки).

  Галлера
 2. Порожня. Висвіда рясту 35 – 40 см, прикоренева розетка перистих листя має трикутну форму. Квіти темно-фіолетові, розпускаються в кінці квітня і початку травня.

  Порожниста
 3. Маршалла. Ряст, що росте в Південно-Східній Азії. Її висвіда сягає 30 см, цвіте ніжно-жовтими квіточками.

  Маршалла
 4. Сумнівна. Низькорослий квіточку, всього 12 – 14 см у висвіду, покриває суцільним килимом лісові галявини. Цвіте в кінці квітня, блакитними квітками.

  Сумнівна
 5. Благородна. Велика рослина (до 80 см), з округлими перисто-розсічені листочками. Квітки яскраво-жовті, зібрані в густі китиці.

  Благородна
 6. Жовта. Пролісок з квітневим цвітінням золвідисто-жовтих квіток. Багаторічник досягає висвіди 25 – 35 див.

  Жовта

Познайомитися з хохлаткой допоможуть представлені фвідо квітки.

Умови вирощування

Хохлатку рекомендують розміщувати в садах, парках. Квітка віддає перевагу півтінь, за винятком азіатських різновидів, які в природі ростуть на відкритих кам'янистих схилах.

Важно! Ділянка для вирощування рясту ретельно очищають від бур'янів. Багаторічник на ранніх етапах розвитку не терпить конкурентів за харчування і світло.

Рослина швидко розростається, заповнюючи собою весь простір. Його можна назвати агресором, тому галявини з висадженої хохлаткой обмежують укопаних в землю залізом або пластикової обмежувальною стрічкою.

Склад грунту для азійських різновиди рясту підбирають з суміші піску і дрібних камінчиків, глини і садової землі. Хороший дренаж грунту важливий для розвитку кореневої системи квітки. Для лісових курочок пвідрібен родючий грунт (дернова земля, пісок, перегній).

Ряст майже не вимагає догляду. Квітка пвідребує помірного поливу в суху весну. Підживлень не вимагає.

При необхідності пересадити рослину на нове місце, його викопують з великою грудкою землі після цвітіння, коли надземна частина повністю відімре. В період цвітіння хохлатку не турбують. На зиму рослини нічим не покривають. Всі рясту, виключно зимостійкі види.

Хворобами рослина не пошкоджується. Взимку і ранньою весною коріння рясту можуть подгрызть миші. Відлякують гризунів, закопуючи в землю ганчірочки, просочені ихтиолкой, маззю Вишневського.

Зовнішній вигляд

Размножение

Хохлатку можна садити кореневищними бульбами. Їх не важко придбати в спеціалізованому магазині. Вибирати слід тільки щільні і соковиті бульби, зморщені і м'які не зійдуть. Посадку проводять восени, у вересні. Посадковий матеріал рясту розміщують на підгвідовленому ділянці, висаджуючи бульби на глибину від 6 до 12 см, залежно від розміру.

Квітку можна сіяти насінням, але вони повинні бути тільки свіжими. Полежавшие пару тижнів, насіння рясту помітно знижують схожість.

Важно! Необхідно встигнути зібрати насіння з рослин, як тільки коробочки дозріють. Які висипаються на землю насіння, швидко розтягують мурахи.

Рослина здатна розмножуватися самосівом, за умови, що поблизу немає мурашників.

Насіння рясту зручніше сіяти в ящички, так як для успішного проростання пвідрібно підтримувати високу вологість ґрунту. Грунт для розсади гвідують з суміші піску і торфу, підтримуючи її завжди трохи вологою.

В перший рік ряст утворює тільки листочки. Її залишають рости в горщиках, забезпечуючи період спокою в прохолодному місці. На другий рік рослину можна пересадити в сад, вибравши для цього прохолодний день. Земляний ком з корінням квітки необхідно зберегти в цілості. Цвітіння рясту насіннєвого посіву наступить на 3 – 4 рік життя.

Насіння

Вигонка

Для відримання квітучих кущів у будь-який час року, годиться різновид рясту – Щільна. Її кореневі бульби (вибирають щільні і великі) поміщають в квіткові горщики з рихлим і родючою землею. Бульба заглиблюють так, щоб він був покритий грунтом на 0,5 см. Після посадки, ємність з хохлаткой прибирають в льох або холодильник, де температура тримається на рівні +5 +7 градусів. Тримати рослину там необхідно не менше 2 місяців, час від часу зволожуючи грунт.

Після закінчення зазначеного часу, горщики з квітами виставляють на світло, піднімаючи температуру до +12. Поступово збільшують поливи і підвищують температуру до + 16 +18 градусів. В цей час ряст зацвітає. Після цвітіння рослину пересаджують в грунт або знову прибирають «на зимівлю» у погріб.

Корисні властивості

Крім краси і невибагливості, ряст вважається гарним медоносом. Коли багато рослини ще тільки розкривають свої листочки, ряст вже рясно цвіте, даючи нектар корисним джмелям.

Молоді листочки раннього первоцвіту містять багато вітаміну С. Листочки їстівні, і можуть використовуватися для весняних вітамінних салатів і супів.

В медицині активно використовується Порожниста Ряст, в хід йдуть листя і молоді бульби. Наявність у рослині алкалоїдів дозволяє застосовувати настої і відвари для знеболювання, зниження нервового збудження, првіди судом, як првідипухлинний засіб. Хохлатку нерідко застосовують як дієвий снодійне.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *