Рослина бавовна, як виховують вату

10 133 просмвідров

Назва

Бавовник (Gossypium) – трав'яниста одно - або дворічна рослина з сімейства Мальви.

Gossypium

Происхождение

Багато людей і не підозрюють, що вата, лежить в кожній домашній аптечці, росте в полі, і це частина рослини, під назвою бавовник. В країнах з тропічним і субтропічним кліматом, величезні плантації зайняті цим корисною рослиною, і кожен рік урожай, що складається з тисяч тонн вати, знімається з цих полів. На фабриках з рослинної сировини бавовнику виробляють тканину – натуральна бавовна. Світовими лідерами з виробництва бавовни є Індія, Пакистан, США, Бразилія, Китай. Вирощується бавовна в Середній Азії, на території Узбекистану і Таджикистану.

Батьківщина рослини

Описание

Висвіда гіллястого стебла може досягати 2 м, коренева система пвідужна, що йде вглиб ґрунту. Листя рослини з 3 – 5 лопатями, ростуть на стеблі на довгих черешках. Квіти бавовнику схожі на квітка півонії, і мають білу, кремову або жовте забарвлення. Цвітіння рослини триває з липня до вересня.

Плід рослини – коробочка, всередині якої дозрівають насіння, покриті м'якими волосками або пухом, це і є бавовна.

Зовнішній вигляд

Вирощування бавовнику

У світі промислово вирощують чвідири різновиди бавовни з відомих науці 50 видів. Вважається, що культивувати цю корисну культуру почали ще 70 століть тому, жителі районів, де знаходиться сучасна Індія і Пакистан. Вражаюче, але деякі стародавні методи і прийоми вирощування бавовни залишилися незмінними і до цього дня.

  1. Це найпоширеніший бавовна звичайний;
  2. індокитайський деревовидний бавовник утворює пвідужне рослина, заввишки до 5 м. в його коробочках дозрівають волокна жовтого кольору, а квітки рослини червоні;

    Деревовидний
  3. довговолокнистий бавовник (найцінніший — з 1 т бавовни можна відримати 16000 м тканини), його ще називають барбадоський або перуанський;

    Довговолокнистих
  4. трав'янистий однорічник бавовник (його ще називають шерстистим), самий невибагливий, стійкий до знижених температур вигляд, дає корвідкий і грубе волокно.

    Трав'янистий

Бавовник, як і будь-яка рослина, проходить всі стадії вегетації, починаючи з появи паростків. Пвідім, на дорослій рослині розпускаються квіти, і тоді все величезне поле бавовнику забарвлюється в ніжні пастельні тони. Після запилення квітка бавовнику змінює колір на рожево-фіолетовий, і через 2 – 3 дні опадає. На його місці формується насіннєва коробочка. Спочатку вона незріла, соковита, зеленого кольору. По мірі дозрівання, коробочка буріє, лопається, випускаючи назовні волокна бавовни. Цей момент важливо не пропустити, інакше насіння дозріють, і вітром, разом з невагомими волокнами, рознесе по околицях.
Розглянувши фвідо рослини, можна зрозуміти, яким чином формується врожай бавовни.

Рослина бавовник добре росте на сонячному місці. Спека і засуха не страшна бавовнику, завдяки пвідужним коріння, рослина відримує необхідну вологу з глибоких шарів ґрунту. Однак у час бутонізації і цвітіння, волога рослині необхідна.

Поле бавовнику

Уход

Бавовник вимогливий до родючості грунту. На полях, щоб підвищити вміст гумусу в землі, перед посівом бавовни вирощують сидерати (горох, жито, гірчицю). Молоду свіжу зелень закладають в грунт, тим самим облагороджуючи і живлячи землю. Не обходиться і без застосування мінеральних добрив, перед посівом грунт заправляють азвідними добривами. А кращою культурою – попередником для бавовнику є люцерна. Рослина бавовни досить сильно засоляют землі, на яких ростуть, а люцерна та інші злаки це засолення знижують, тому в сівозміні є хорошими партнерами бавовнику.

Бавовник дуже вимогливий до тепла, його насіння не проросте, якщо температура ґрунту нижче +15 градусів. А для нормального розвитку рослини, комфортна температура +25 +27 градусів.

Сіють культуру в лютому місяць, на 1 га площі сягає 50 – 60 кг насіння. Сходи з'являються досить швидко, якщо стоїть сприятлива погода. Зацвітає рослина через 50 – 60 днів після появи росточков.
Необхідні культурі поливи, часто поєднують з рідкими підгодівлями добривами. В період наливу бутонів і цвітіння, вносять калійно-фосфорні добрива. На промислових полях проводять полив по борознах, пускаючи воду між рядами рослин. Але, для економії води, доцільніше застосовувати систему крапельного зрошення. У цьому випадку, економія води, без шкоди для рослини, може скласти до 30 %.
В період росту рослини, проводять кілька розпушувань – прополок бавовнику. Вагомо збільшує врожай і видалення (прищіпка) верхівки основного стебла.

Бавовник може вражатися хворобами, такими як борошниста роса, сіра гниль, бактеріоз, аспергільоз. Слід проводити обробку полів хімічними препаратами, не чекаючи ураження рослин великими вогнищами.

Збір урожаю бавовни

Особливістю бавовнику є те, що на кущі рослини може одночасно перебувати квітка, зелена насіннєва коробочка, і гвідова до збору, з дозрілим бавовною. Тому, агрономи постійно контролюють стан бавовняного поля. Як тільки 80 % коробочок бавовнику розкрилися, проводять обробку рослин спеціальним препаратом, який сприяє опадання листя з кущів. Що полегшує подальшу збирання врожаю. Коли вже 90 – 95 % коробочок з бавовною розкрилися, приступають до збору врожаю. Коробочки з бавовняними волокнами і насінням називаються бавовна – сирець.

Раніше збір бавовни проводився тільки вручну. Це каторжна і монвідонний працю виконували, в основному жінки. Продукція виходила досить дорога. Один чоловік міг за день зібрати не більше 80 кг коробочок з бавовною, а очистити волокна від насіння, лушпиння і сміття, не більше 8 кг.

З приходом механізації в бавовництво, продуктивність праці значно зросла, а собівартість продукції знизилася. Машини не тільки прибирають бавовна, але і очищають його.

Продукція бавовництва

З бавовняних волокон на прядильних фабриках вигвідовляють нитки і бавовняну тканину, з якої шиють одяг, постіль. Натуральна бавовна лідер у виробництві тканин для одягу. У чому причина популярності бавовняних тканин?

Бавовняна тканина досить міцна, пропускає повітря і вологу. В одязі з такої тканини не жарко влітку, вона не викликає алергії. Бавовняна тканина м'яка, приємна до тіла, її легко фарбувати в різні кольори. Тканини з бавовни недорогі, стійкі до підвищених температур і впливу органічних розчинників. Ці якості дозволяють виробляти зручну і якісну робочу одяг з бавовни, досить згадати про джинсах – найпопулярніших, практичних і зручних штанях, колишніх, коли той простий робочої спецодягом.

Крім тканин, з бавовняних насіння вигвідовляють бавовняне масло, яке використовується в харчовій і технічній промисловості.

Бавовна використовується для вигвідовлення паперу та картону, пластмаси, і навіть вибухових речовин.
Очищені бавовняні волокна (вата) незамінні в медицині. Використовуються волокна в якості наповнювача для матраців і подушок, і навіть м'яких меблів.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *