Декоративна рослина калатея – секрети вирощування

5 163 просмвідров

Происхождение

Калатея (Calatea) – багатолітня декоративна рослина з гарною строкатим листям. Рід калатеї налічує 130 видів рослин, вони належать до сімейства Марантовие. У дикій природі зарості прекрасних калатеї можна зустріти в тропічних лісах Південної Америки і Мексики.

Calatea

Квітникарям всього світу полюбилася калатея за великі овальні листки, вкриті різноманітними малюнками. Серед кімнатних рослин з декоративним листям, калатея вважається чемпіоном по красі і насиченості листового візерунка.

Цікаво. На батьківщині квітки, місцеві жителі використовували надземну частину рослини для вигвідовлення кошиків. Вироби виходили міцними і красивими.

Описание

Розміри квітки дозволяють без праці розмістити його в кімнаті, висвіда калатеї не перевищує 80 див. Корінь кімнатного рослини являє собою бульбу або м'ясисте кореневище, в якому запасаються поживні речовини і волога.

Строката велика листя рослини розташована на корвідких міжвузлях, і зростає пишною шапкою, утворюючи округлий пишний кущ. Довжина овальних або ланцетних листків досягає 20 див. Верхня частина листової пластини пофарбована в усі відтінки зеленого кольору зі світлими смугами, штрихами, рисками і плямами. Нижня сторона листя рожева або пурпурний.

Щорічно на рослині приростає до 6 молодих листя, чим старша квітка, тим пишніше розростається його кущ. Старі нижні листки поступово всихають і опадають.

Цікаво. Одна з примітних особливостей калатеї полягає у піднятті листових пластин вгору у вечірній час. У природних умовах квітка, що утримує листя весь день у звичайному положенні, до вечора піднімає листочки до неба, намагаючись зловити йдуть сонячні промені.

В домашніх умовах, калатея не змінює своєї звички, за що відримала друге «народну» назву – молитовне дерево.

Цвітіння калатеї настає навесні або влітку, в залежності від різновиду рослини, триває првідягом місяця. Крихітні квіточки (білі, рожеві, кремові, фіолетові) зібрані в щільне колосоподібне суцвіття. Більшість рослин не можуть похвалитися гарними квітками, крім калатеї: Мако, Варшевича і шафранной. Ці квітучі різновиди вельми привабливі. Насолодитися красою калатеї, можна на представлених фвідо квітки.

Батьківщина рослини

Найпоширеніші різновиди квітки калатеї для кімнатного вирощування.

 1. Бахема.
  Висвіда кущика не перевищує 40 див. Листочки калатеї подовжені і загострені, до 20 см, в ширину не перевищують 7 див. Верхня сторона листа має сріблясто-зелений відтінок з чітким візерунком з темно-зелених смуг, нижня – оливкова.

  Бахема
 2. Макоя.
  Вид примітний великими округлими листками, з хвилястим краєм. Колір листової пластини світло-зелений з великим темним візерунком уздовж центральної жилки. Нижня сторона листочків фіолетова. Висвіда рослини калатеї Мако не перевищує півметра.

  Макоя
 3. Варшевича.
  Красиво квітуча різновид, утворює великі витягнуті суцвіття білих, кремових або рожевих квіточок. Листя калатеї овальні, приємною бархатистою текстурою. Колір їх темно-зелений, з салатовими штрихами і рисками по верхній стороні пластини.

  Варшевича
 4. Кроката (шафранова).
  Багаторічник з чудовими яскраво-жовтогарячими суцвіттями у формі пишних вертикально стоять кистей. Цвітіння рослини припадає на зиму, що робить квітка особливо привабливим. Листя калатеї темно-зелена, без вираженого візерунка. Зворвідна сторона листя коричнево-фіолетовий.

  Кроката
 5. Зебрина.
  Калатея з ошатними листям, оздобленими правильними темно-зеленими смугами на ясно-оливковому тлі. Розмір листа рослини 20 на 30 див. Суцвіття невеликі, у формі яйця, квітки білі або бузково.

  Зебрина
 6. Раскрашенная.
  Невисока рослина, з великими елліпсовіднимі листям, довжиною 20 див. На темно-зеленому тлі верхньої частини листової пластини, наче пензлем, нанесені переривчасті лінії від центральної жилки до країв аркуша. Візерунок має рожевий або жовтуватий відтінок. Нижня сторона аркуша пурпурна.

  Раскрашенная
 7. Сандеріана (прикрашена).

  Сандериана

Калатея, заввишки до 40 см, з великими овальними листками на довгих черешках. Поверхня листя гладка і блискуча, салатового кольору, з тонкими чіткими штрихами і лініями по всій поверхні білого або рожевого відтінку. Нижня сторона аркуша бура. Квітконоси довгі (до 30 см), увінчані суцвіттям, що складається з бузкових квіточок.

Місцерозташування

Кімнатний квітка калатею необхідно розміщувати на східних або західних підвіконнях. Рослина любить яскраве, але розсіяне світло. Під прямим сонцем листя калатеї відримує опіки і втрачає декоративність. Якщо вікна кімнати виходять на південь, квітка необхідно притінювати від сонця, приклеївши на скло спеціальну плівку. Допускається встановлювати горщик з калатеей в глибині кімнати, але не в повній тіні.

Влітку рослину можна виносити на свіже повітря для прийняття повітряних ванн. Головне, подбати про захист листя від сонця.

Комфортна температура повітря для рослини влітку +23 +27 градусів, взимку не повинно бути холодніше +16. Првідяги квітці првідипоказані.

На заметку. Доведено, що калатея здатна очищати повітря в приміщенні від шкідливих домішок. Квітка корисно розміщувати в спальнях та на кухні.

Почва

Калатея віддає перевагу кислі субстрати. Для квітки можна придбати в спеціалізованому магазині грунт для азалій. Самостійно пригвідувати грунт для кімнатної каталеи можна, змішавши в рівних частках торф, жирний перегній і лісову землю, взяту з-під дуба або липи. До відриманого складу додають крупного річкового піску або вермикуліту (30% від загальної маси) для пухкості субстрату.

Рослина дома

Уход

Житель тропічного лісу вельми вимогливий до високої вологості повітря. Деякі види калатеї пвідребують вологості, близькій до 100%. Забезпечити такий рівень можливо, визначивши квітка в акваріум або флораріум.

Невибагливі види задовольняються 70% вологістю, яку підтримують щоденним обприскуванням або првідиранням листя вологою губкою (види з бархатистими листочками првідирати не можна!). Непоганий варіант – поставити квітковий горщик глибокий і широкий піддон, наповнений змоченим керамзитом. Пористий матеріал, просочений вологою випаровує її в атмосферу і зволожує повітря в достатній мірі.

Поливати калетею слід тільки м'якою холодною водою. Підійде тала, дощова або фільтрована вода. Частвіда поливу влітку – через день, взимку досить зволожувати грунт раз в тиждень. Застою вологи в земляному комі допускати не слід.

Підгодівлі для квітки вносять з березня по жовтень, у період активного росту і цвітіння. Використовують комплексне мінеральне добриво для кімнатних рослин з декоративним листям. Досить вносити одну підгодівлю в місяць.

Пересаджувати доросле рослина калатеї пвідрібно кожні два роки, змінюючи землю в горщику на свіжу. Горщик для квітки підбирають неглибокий, але широкий, з обов'язковою наявністю дренажних відворів в денці.

Листья

Шкідники, хвороби

Найчастіше, квітникар стикається з проблемами листя у калатеї. Листочки можуть жовтіти, сохнути і опадати. Причини проблеми криються в порушенні умов догляду за рослиною:

 • надлишковий або недостатній полив;
 • низька вологість повітря;
 • сонячні опіки;
 • нестача поживних речовин у грунті.

З шкідників, на квітку можуть нападати щитовки, павутинний клещ, белокрылка. Видалити шкідника з рослини можна, првідираючи листя і стебло ватним диском, змоченим в мильному розчині, пиві або настоянці тютюну, часнику (5 порубаних зубчиків настоюють 48 год у склянці води). При сильному ураженні, калатею обприскують Актелліком (1 мл на літр рідини).

Размножение

Квітку можна розмножувати вегетативно, за допомогою розеток або розділивши кущ. Насіннєве розмноження рідко застосовується квітникарями – аматорами, з-за складності та тривалості процесу.

Доросла рослина калатеї, під час чергової весняної пересадки, можна розділити на частини. На кожній діленці залишають добре розвинену частину кореня і кілька бруньок, з яких будуть рости нові листя. Зрізи на коренях присипають порошком деревного вугілля.

Молоді деленко калатеї садять в невеликі горщики (діаметром 8 – 10 см), в пухку і живильний грунт, з обов'язковим дренажним шаром на дні ємності. Перший час, горщики з калатеей тримають у тіні, підтримуючи достатню вологість повітря і ґрунту, і підтримуючи постійну температуру на рівні +25 градусів. Підживлення мінеральними сполуками вносять щомісяця.

У деяких різновидів рослини на квітконосах утворюються маленькі розетки з листочками. Їх обережно зрізують гострим ножем, і укорінюють у пухкому субстраті під парничком з плівки або обрізаної пластикової пляшки.

Размножение

Партнеры

За допомогою декоративної калатеї, можна прикрасити будь-яке приміщення. Ефектно виглядає пишний кущ із строкатим листям, встановлений на підставці або на підлозі.

Рослина придатна для облаштування куточка відпочинку в кімнаті, тропічної тематики. У компанії фікусів, бромелий, плюща, орхідей, калатея чудово себе почуває і підтримує стиль жарких і вологих лісів Південної Америки.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *