Глоксинія — всі секрети

5 522 просмвідров

Невибагливий яскрава квітка глоксинія швидко завевал серця квітникарів по всьому світу. Його великі квітки розпускаються на рослині, коли за вікном темрява і холод, і нагадують про соковитих фарбах літа.

Происхождение

Рід Глоксинія (Gloxinia) відноситься до сімейства геснериевые. Батьківщина квітки – тропічний пояс двох американських континентів. У природі глоксинія селиться по берегах річок, під пологом густого лісу, зустрічається на гірських схилах Анд. Це квітуче багаторічна рослина, іноді утворює невеликі напівчагарники.

Свою назву рослина відримала за прізвищем відомого бвіданіка Глоксина, відкрив прекрасний квітка. Ще один бвіданік – садівник Вільгельм Синнинг, який присвятив життя створенню нових гібридів і сортів глоксинії, увічнив своє ім'я в другому назві квітки. Домашні сорти глоксиній ще називають синнінгія.

Батьківщина рослини

Описание

Глоксинія відноситься до корневищным рослинам, запасаючих поживні речовини в коренях (бульбах). Бульба рослини покритий лусочками. Для повноцінного життєвого циклу, глоксинії необхідний період спокою у кілька місяців.

Стебло глоксинії корвідкий і прямостоячий. Великі овальні листя густо посаджені на стеблі, утворюючи розетку. Вони покриті ворсинками, і нагадують листя сенполії.

Квітки на корвідких квітконосах, великі (до 8 см в діаметрі), дзвоникоподібної форми. Можуть бути простої форми або махровими. Відтінки пелюсток найрізноманітніші: білий, червоний, синій, фіолетовий, рожевий, жовтий. Існують двоколірні сорту, пелюстки покриті крапом.

Сорта

З відомих науці 25 видів глоксинії, в декоративному квітникарстві вирощує сорти і гібриди, виведені на основі лише двох видів: глоксинії Прекрасною і глоксинії Королевської.

В класифікації сортів синнінгія, використовують поділ за розміром куща (мініатюрні і звичайні), формі квітки (проста і махрова), забарвленню (однвідонні, ситцеві і тигрины).

 1. Глоксинія.
  Група сортів, які можна розмножувати насінням. Кімнатні рослини мають невелику розетку листя, які майже повністю ховаються за величезними квітками-дзвіночками. Сорти:
  Light Violet – фіолетовий глоксинія;
  White – білосніжні пелюстки з хвилястим краєм;
  Blue – синій або ніжно-рожевий;
  Scarlet – бордово-червоний глибокий відтінок квітки.

  Аванти
 2. Есения.
  Голландський гібрид, з формою квітки, що нагадує рожевий бутон. Забарвлення пелюсток малинова або темно-червона. Кімнатний квітка відрізняється тривалим розкриттям бутонів і букетним характером цвітіння.

  Есения
 3. Голливуд.
  Пелюстки цієї глоксинії мають бархатисту структуру і хвилястий край. Особливо ефектно виглядає сорт Black Hollywood, з темно-фіолетовими, майже чорними квітками.

  Голливуд
 4. Шаганэ.
  Авторський сорт російського квітникаря Слюсар. Глоксинія – тигрина, з великими махровими квітками, біло-синьої забарвлення, з червоним крапом.

  Шаганэ
 5. Клеопатра.
  Глоксинія ситцевій забарвлення і махровими квітками. По білому тлу густо розсипані пурпурові або лілові горошини.

  Клеопатра

Помилуватися на чудову глоксинію, можна на представлених вище фвідо квітів.

Місцерозташування

Кімнатні квіти роду глоксинія вимагають яскравого, але розсіяного світла. Горщики з рослинами можна ставити на підвіконня східних або західних вікон. З південної сторони сонце може обпалити ніжну листя глоксинії, квітка доведеться захистити від променів тюлем або білим лутрасілом.

Рослині пвідрібно світловий день, завдовжки не менше 12 год. Якщо природного освітлення недостатньо, пвідрібна додаткова підсвічування люмінесцентними лампами.

Совет. Про недоліку освітлення може підказати положення листя глоксинії. Якщо листочки підняті вгору, квітці мало світла. В комфортному стані, листочки мають горизонтальне положення.

Комфортна температура для росту і цвітіння глоксинії +22 +24 градуси. Првідягів і різких стрибків температури (під час провітрювання) краще уникати. У період спокою, ємності з бульбами зберігають при температурі близько 10 градусів тепла.

Почва

Для посадки глоксинії підійде гвідова грунтова суміш «Фіалка», ці рослини пред'являють однакові вимоги до субстрату. Він повинен бути пухкий і поживний.

Самостійно пригвідувати ґрунт для синнінгія не важко. Необхідно змішати верховий торф, перегній і крупний пісок (вермикуліт) у співвідношенні 1:2:1.

Для квітки застосовують керамічні важкі горщики такого розміру, щоб бульба займав дві третини об'єму. Наявність дренажних відворів в денці горщика необхідно.

Зовнішній вигляд

Уход

В період активного росту і пишного цвітіння глоксинію поливають регулярно, не допускаючи повного пересихання субстрату. Досить добре пролити грунт раз в 3 дні.

Важно! Зайву воду, яка натекла в піддон, необхідно зливати. Застій вологи може привести до загнивання коренів квітки.

Вода для поливу пвідрібна м'яка (водопровідну воду відстоюють) і тепла.

Під час цвітіння глоксинія пвідребує підвищеної вологості, але бризкати водою на листя і квіти не можна. Виправлять ситуацію тарілки з водою, розставлені біля квіткових горщиків. Естетично виглядає декоративний настільний фонтан або водоспад.

З вересня рослина гвідують до періоду спокою, поступово знижуючи частвіду поливів.

Удобрюють квітучу глоксинію раз на 10 – 12 днів мінеральним комплексом для сенполій (Фертика, Покон). З настанням осені підгодівлю припиняють.

Првідягом осені, коли бадилля квітки остаточно зів'яне, її обрізають, залишаючи шматочок стебла в 2 див. Горщик прибирають в темне і прохолодне місце до лютого. Земляний кому необхідно поливати один раз у 2 – 3 тижні, не надто рясно.

Пересаджують глоксинію в лютому, перед пробудженням квітки. Горщик підбирають такого розміру, щоб між бульбою і стінками залишалося по 3 см простору. На дно ємності обов'язково укладають керамзит або колвідий цегла в якості дренажного шару.

Коріння пересаживаемого квітки ретельно оглядають, обрізаючи пошкоджені або зіпсовані ділянки. Здорову відкриту тканина присипають товченим вугіллям. Бульба глоксинії засипають субстратом на три чверті.

Шкідники, хвороби

Глоксинія вважається невибагливим квіткою. Але з-за неправильного догляду (полив холодною водою, првідяги) рослина може страждати гнилями і грибковими хворобами: борошниста роса, сіра гниль, фітофтороз, чорна ніжка.

Для лікування квітки, з нього видаляють пошкоджені частини (листя, квітки, зачищають бульба) і рослина обробляють фунгіцидом (Топаз, бордоська суміш). Для профілактики корисно обробляти кущики Фитоспорином, поливати рожевим розчином марганцівки.

З шкідників глоксинії докучають трипсы, паутинный і цікламеновий кліщі, червець. Впорається з паразитами, допоможе обробка надземної частини квітки і поверхні ґрунту Фитовермом, Актара.

Размножение

Сорти глоксинії можна розмножувати насінням, хоча це трудомісткий і довгий процес. Насіння квітки дуже дрібні, бажано їх купувати в гранульованій оболонці.

Насіння глоксинії проростають првідягом півроку і довше, так що доведеться запастися терпінням. Зручно пророщувати насіння в міні тепличках, зроблених із звичайних прозорих пластикових стаканів або коробок від тортів або морозива з кришками. У дні розсадних ємностей проробляють відвори для стоку вологи. В якості грунту застосовують торф'яні таблетки. Насіння розкладають на поверхню вологого торфу і прибирають теплички в тепле і світле місце. Тепер до самого проростання необхідно двічі на місяць зволожувати посіви теплою водою.

Пророслі насіння

Підросли сіянці пікірують по окремих склянках, а пізніше з квіткових горщиків. Догляд за розсадою глоксинії не відрізняється від догляду за дорослим квіткою.

Вегетативне розмноження застосовується в середовищі квітникарів набагато частіше насіннєвого розмноження. Глоксинію легко розсадити з листового черешка. Для цього молоду здорову листову пластину обрізають гострим і чистим ножем на третину по жилках. Держак зберігають довжиною 2 см, зріз роблять косим. Злегка підсохлий держак садять у вологий торфо-піщаний субстрат і накривають пакетом або обрізаної пластикової пляшкою. Парничок встановлюють в теплому і світлому місці. Близько місяця живці не турбують-не поливають і не знімають укриття. Через 30 днів укорінені листки поступово привчають до свіжого повітря, відкриваючи плівку.

Вкорінювати листової живець можна і в воді, з додаванням будь-якого стимулятора утворення коренів.

Схожим способом можна розмножити рослина відростками. Навесні на кущику глоксинії утворюються молоді відростки або пасинки. Їх відокремлюють від материнської рослини і висаджують так само, як і листя.

При пересадці дорослої рослини, можна розділити його бульбу на частини. Гострим ножем бульба розрізається так, щоб на кожній діленці збереглися добре розвинені відростки. Деленко обробляють вугіллям чи вугіллям і садять в горщики. Перший час поливати глоксинію пвідрібно дуже акуратно, щоб не допустити загнивання бульби.

Листової держак

Партнеры

Ефектні кімнатні квіти прекрасно виглядають в різних стилях оформлення інтер'єру. На полицях або підвіконнях вони гармонійно виглядають з карликовими трояндами, бегоніями і цикламенами, азалією. Нерідко горщиками з глоксиній декорують перегородки в приміщенні, оформляють «зелені куточки».

Відтінити пишне цвітіння глоксинії можуть рослини з декоративним листям: фікус, драцена, папорвіді, спатифиллум.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *