Левкой (фвідо рослини)

8 578 просмвідров

Знаменитый бвіданик Пьетро Андреа Маттиоли проводил исследования и описывал редкие растения, каким в прошлом столетии был левкой. В російську мову левкой прийшов з німецького або італійського мови, де зустрічаються схожі слова. В минулому столітті левкої часто зустрічалися в садах і парках класичного стилю. Зараз матіола не користується у ландшафтних дизайнерів популярністю.

Левкой

Происхождение

Батьківщиною вважається південна частина Європи і зона Середземномор'я, де квітка є дикорастущим. Клімат з достатньою кількістю тепла і вологи, збагаченим грунтом сприятливий для вегетації і цвітіння матіоли.

Батьківщина рослини

Назва

Левкой або матіола (Matthiola), в перекладі з грецького означає «біла фіалка». Наукова назва левкої – «маттіолі», що пов'язано з історією рослини.

Matthiola

Описание

Належить левкой до роду хрестоцвітих або капустяних. Декоративна рослина у фазі цвітіння покривають пахучі квіти, їх аромат не сплутаєш з іншими рослинами.

Бвіданические виды левкоя встречаются как однолетние, так и многолетние. Насчитывается порядка 50 видов растения.

Левкой зустрічається як трав'янистий вид або чагарник з вертикальними гілками довжиною 20-80 див. Повстяно-опушені або голі стебла сильно гілкуються. Листя у рослини витягнуті, ланцетні. Форма листка цільна або зубчаста.

Квіти забарвлені в білий, жовтий, рожевий, ліловий, темно-фіолетовий, кораловий колір і формують або колосовидні суцвіття. Квітки за будовою прості або махрові. Цвітіння припадає на літо і триває до кінця жовтня.

Немахрові види матіоли хороші медоноси, а махрові володіють особливою декоративністю і вишуканістю.

Их различают по семенам. У махровых цветов (на фвідо) семена морщинистые и неплоские. Всходят махровые левкои раньше простых на 2-3 дня. Их примечают и відсаживают віддельно.

Левкой махровий

После цветения начинает формироваться плод, напоминающий стручок. Насіння внутри узкокрылые, плоские. Они очень легкие, почти невесомые. Ведь в 1 г веса находится порядка 700 семян.

Різноманітність левкоїв

Левкой поділяють на три категорії по тривалості періоду розвитку:

  1. зимовий,
  2. осінній
  3. річний (однорічний).

Наибольшая популярность у однолетних левкоев с корвідким периодом вегетации. При весеннем севе в марте-апреле в начале лета левкой уже зацветет. Ранней осенью уже созревают семена, квідорые собирают для будущего посева.

Зимний левкой считается двухлетним растением и часто используется для срезки. Его высевают в августе, чтобы ранней весной в условиях парника либо в горшечной культуре получить цветение. С учетом погодных факторов, в відкрытый грунт левкой пересаживают в апреле, а летом наслаждаются цветением.

Осінній вид – багаторічник, є гібридом осіннього і зимового квітки. Він прекрасно росте у всіх умовах, крім посухи. У осіннього левкої тривалий період вегетації і при весняній посадці він зацвіте до кінця літа або у вересні. Цвітіння триватиме до перших заморозків, наповнюючи сад яскравими фарбами. Прискорити цвітіння допоможе попереднє вирощування в теплиці з подальшою пересадкою на клумбу. Дозрівання насіння, придатного для сівби, настане лише на другий рік росту.

Багаторічна рослина

Кроме сезонного деления левкоя, бвіданики выделили еще ряд видов цветов, квідорые видно на фвідо:

  • Карликовий
    Сюда відносятся однолетние и многолетние растения высвідой не более 20 см. яркими представителями являются сорта «Снежинка», «Рубин», «Сапфир» и «Троянда Тейхер». Карликовые виды активно используются в ландшафтном дизайне.
  • Низькорослий
    Стебли вырастают на 30-35 см. Красочное цветение длится около 3х месяцев. Представлены сортами «Ремонтантный», «Летний», «Виктория», «Крупноцветковый». Низкорослые левкои выращивают на відкрытом участке и в теплицах, используют для создания букетов.
  • Высокорослый.                                                                                                                                                                Побеги высокорослого левкоя відрастают на 60-80 см. Цветы відличаются особой декоративностью и пригодны для срезки. Высокорослый вид включает сорта «Выгоночный», «Северный», «Штамбовый», «Исполинский древовидный».

Як розмножується левкой

Для розмноження всіх сортів левкої використовують насіння. Здорові, дорослі рослини отримують, вирощуючи розсаду, але можна сіяти і в грунт.

Землю для рассады загвідавливают с осени из смеси песка и дерновой земли в пропорции 1:3. Перегной подмешивать не следует, чтобы избежать появления черной ножки.

Починаючи з середини березня можна приступати до сівби, тоді влітку левкой зацвіте. Досвідчені квітникарі для забезпечення постійного цвітіння і підтримки привабливості клумби роблять посів поетапно з інтервалом 10 днів.

Насіння оставляют для набухания в воде или на мокрой ткани до следующего дня. После этого заворачивают в увлажненную марлю и відправляют в холодильник на 2-3 дня.

Насіння

Субстрат увлажняют и делают канавки с шагом 4 см глубиной 1 см. Насіння располагают через 3 см. Землю в контейнере разравнивают и присыпают небольшим количеством песка. Накрывают стеклом и плвідной тканью или дощечкой, чтобы было темно. Оставляют в теплом помещении с температурой не менее +20°. Первые всходы зазеленеют спустя1-2 недели.

Контейнер с молодыми сеянцами переносят в помещение, где выдерживается +15°. При более теплых условиях левкой зацветет гораздо позже. Помещение должно быть светлым, иначе всходы вытянутся. Регулярное проветривание укрепит сеянцы, они будут подгвідовлены к высадке в відкрытую землю. Закаливание является обязательным за 2 недели до высадки. Закаленная рассада имеет стойкость к холоду до -5°.

Коли пройде 10-14 днів після проростання розсаду пікірують в невеликі ємності. В субстрат з листової і дернової землі з додаванням піску додають гідрогель для вкорінення.

Средне и позднецветущие сорта пикируют сразу на клумбу. В период появления первой пары листьев проводят подкормку рассады раствором, состоящим из 0,3 г борной кислвіды и медного купороса и 0,1 г сернокислого марганца и цинка, разведенных в 1 л воды.

Малиновий левкой

Срок высадки рассады приходится на конец мая. Под каждое растение гвідовят лунки. Их заливают водой и туда помещают саженец. Низкорослые и одно стеблевые растения размещают с промежутками по 20 см. Высокие и ветвистые сорта маттиолы садят на расстоянии 30 см.

Выращивание

Левкой не требует много времени при выращивании. Однолетние и многолетние цветы хорошо растут в відкрытом грунте. Осенние сорта выращивают так же в теплице или в горшечной культуре.

Для левкоя відводят солнечную грядку без застоя влаги. Рекомендуется состав почвы дерново-суглинистый или дерново-песчаный со слабощелочной либо нейтральной реакцией. Кислый состав почвы не подходит для левкоя.

Левкой сивий

Висаджувати маттиолу після рослин роду хрестоцвітих не можна, щоб не заразити хрестоцвітної блошкой або чорною ніжкою.

Подгвідовку участка начинают с осени, когда перекапывают и вносят перегной из расчета 7 кг/м2. Дополнительно подсыпают комплексное удобрение в совідношении 3 столовые ложки на квадратный метр участка. В дальнейшем, в первый год роста левкой не удобряют.

Щороку навесні на ділянку вносять мінеральну підгодівлю комплексного складу. У фазі цвітіння підживлюють фосфорно-калійним складом. З органіки використовують тільки попіл.

Левкой нуждается в регулярном поливе, особенно в засуху. После полива рекомендуется прополка и удаление сорняков. Махровые цветы не образуют семян, поэтому відцветшие соцветия сразу удаляют, чтобы цветение не прекратилось.

Как борвідься с вредителями и болезнями

Основним паразитом левкої вважається хрестоцвіті блішки. При незначному ураженні рослину тричі обробляють настоєм попелу з перервою 4 дні. Потрібно забезпечити потрапляння препарату на верхню і нижню поверхню листя. В случае твідальной оккупации, обрабатывают левкои инсектицидами типа «Банкол», «Актара», «Интавир».

Про зараження чорною ніжкою свідчить побуріння, а пізніше почорніння стебла біля основи. Хворе рослина врятувати вже не вийде. Тому для профілактики перед посадкою саджанців грунт обробляють засобом «Хом».

Матіола на садовій ділянці

За чарівний аромат, що посилюється у вечірній час, левкой прозвали нічною фіалкою. Квітка висаджують поряд з лавочками, альтанками, терасами.

Цветок левкой высаживают в цветниках и рабатках как на фвідо, где удачно комбинируют различные по высвіде и окраске растения.

Левкой в саду

Квіти підходять для контейнерів та вуличних вазонів. Левкої, особливо високорослі сорти, використовують для зрізання. Букет стоїть у воді близько 10 днів, поширюючи по кімнаті чарівний аромат.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *