Каттлея – вирощування в домашніх умовах

1 577 просмвідров

Назва

Каттлея (Cattleya) – трав'яниста рослина, багаторічник. Один з представників родини Орхідні, вельми популярний у кімнатному квітникарстві у всіх країнах світу. Кілька десятків видів рослин з роду Каттлеі є эпифитами і литофитами, тобто, зростають на інших рослинах (паразитують) і на каменях.

Cattleya

Происхождение

В дикой природе каттлея можно встретить в тропическом поясе Американского континента. В Европе об орхидее узнали в 19 веке, а сразу полюбили за чудесную внешность и неприхвідливость.

Батьківщина рослини

Описание

У каттлеі шкіряста і м'ясиста, блискуча листя. Укорочене стебло (псевдобульб) накопичує в собі воду і поживні речовини. Коріння орхідеї повзучі, повітряні, дозволяють їй чіплятися за стовбури та гілки дерев, тріщини в скелях. Особливість кореневої системи квітки в тому, що корінці здатні добувати поживні речовини, як з грунту, так і з повітря. Поверхня корінців гігроскопічна, і може вбирати вологу, разом з розчиненими в ній елементами, з атмосфери.

Нові пагони каттлея утворює поруч зі стеблами минулого року, таким чином, рослина розростається вшир.

Квіти мають характерне для всіх орхідей будова: три яскравих чашолистка, три великих пелюстки, де серединний пелюстка має форму губи, трубчастої або воронковидною. Це «майданчик» для комах – запилювачів. Розмір віночка каттлеі може досягати 20 і більше см, забарвлення пелюсток: біла, червона, бузкова, рожева. На пелюстках можуть бути яскраві плями, цятки, штрихи. Зрізані квітки орхідеї довго стоять в букеті, не в'янучи.

Зовнішній вигляд

Цветение орхидеи приходится на осень и зиму в северном полушарии. Каждый раскрывшийся бутон радует своей красвідой около месяца. Количество цветов на орхидее зависит від числа псевдобульб. Чем старше цветок, тем больше у него наросло стеблей, и тем обильнее он покрыт бутонами.

Види

 1. Каттлея губата росте в Бразилії. Має псевдобульби, довжиною до 20 – 22 см, листя шкірясті до 25 см в довжину. Квітки запашні, зібрані в кисть, до 17 см в діаметрі. Забарвлення квіток рожевий або бузковий, на губі малинове пляма. Ця різновид поклала початок Каттлеі гібридної, чиї сорти поширені у квіткарів всього світу.

  Губата
 2. Каттлея помаранчева. Велика орхідея, з довжиною стебел до 40 див. Суцвіття містить до 10 невеликих оранжево-червоних квіток з вузькими пелюстками. Діаметр квітки 4 див.

  Помаранчева
 3. Каттлея Форбеси имеет высвіду стебля 27 – 30 см, листья ярко-зелёные, длиной 15 см. Цветки до 10 см в диаметре, источают приятный аромат, сидят по 3 – 6 штуки на одном цветоносе. Окраска лепестков оливковая или светло-коричневая, губа в виде трубочки, имеет розоватый відтенок снаружи и ярко-жёлтый с внутренней стороны лепестка.

  Форбеси
 4. Каттлея Боурінга имеет диаметр цветков 6 – 8 см, квідорые раскрываются осенью и зимой. Окраска бутонов насыщенно-розовая, губа малиновая с сиреневым відливом, с жёлтым пятном.

  Каттлея Боурінга
 5. Каттлея гібридна представлена безліччю сортів.

Неквідорые прекрасные сорта орхидеи:

 • Затемнення – крупноквіткова орхідея з пурпуровими пелюстками;
 • Ерл Імператриця – чудова білосніжна каттлея з яскраво-жовтою серединкою воронковидною губи;
 • Міюкі маленький Король – мініатюрна густо-малинова каттлея, з оранжевим оком;
 • Лутеус Форб – запашна орхідея невеликих розмірів, з видовженими зеленувато-білими пелюстками.

Полюбоваться красвідой каттлеи, можно на представленных фвідо цветка.

Місцерозташування

Каттлея любит рассеянный свет, её место на восточных и западных подоконниках. Летом растение необходимо притенять від ярких солнечных лучей. Определить, комфортен ли для цветка световой режим, можно по цвету листьев. Тёмный відтенок листовой пластины указывает на недостаток освещения, пожелтение – на избыток.

Орхідеї необхідне свіже повітря, але вона не терпить протягів. Комфортна температура для неї +16 в зимовий період, +25 влітку.

Важно! Для забезпечення цвітіння каттлеї, необхідно влаштувати квітці перепад між денними і нічними температурами, не менше 6 – 7 градусів.

В тёплое время года цветок можно выставлять на балкон или выносить в сад, не забывая прикрывать від солнца в полуденные часы. Зимой приток свежего воздуха обеспечивают проветриванием через форточку, направляя холодный уличный воздух вверх.

Квітка в горщику

Почва

Грунт для каттлеі складається з шматочків соснової кори, середнього і дрібного розміру. За 2 – 3 дні до використання, кору замочують у воді, потім промивають і викладають в горщик. Кору перекладають волокнами моху – сфагнуму або кокосовим субстратом. На дно ємності насипають шар гравію або битої цегли, шаром 2 див. Це дренаж і додатковий тягар для горщика, адже рослина буде розростатися вшир, і ризикує перевернути ємність. Поверх гравію розкладають кору і мох, додаючи трохи великого пінопласту або вермикуліту для збереження пухкості субстрату. Корою дрібної фракції засипають посаджену рослину.

Горщик для каттлеі беруть керамічний, невисокий і широкий. Пластикові горщики теж годяться, але вони дуже легкі, і вимагають додаткового вантажу у вигляді камінчиків на дні.

Горщик для орхідей

Уход

Орхідея дуже чутлива до нестачі вологи, особливо в літній період. Пересихання субстрату в цей час допускати не можна. Поливають орхідею, ставлячи горщик в глибоку миску з теплою і м'якою водою. Зазвичай, достатньо поливати квітку кожні 3 – 4 дні. Взимку полив рослині потрібно рідше – раз в 10 – 15 днів. У період спокою, після цвітіння, каттлею не поливають, лише трохи обприскують субстрат.

Многолетнику потрібна висока вологість повітря. Квітка обприскують, влаштовують теплий душ, ставлять поруч з квітковим горщиком мисочки з водою.

В зимний период, при невысокой температуре окружающей среды, пвідребность в опрыскивании у каттлеи сокращается.

Важливо! При обприскуванні або душі не можна мочити квіти і бутони рослини.

Квітка необхідно підгодовувати рідкими розчинами мінеральних добрив, що містять у складі фосфор і калій. У продажу досить спеціальних сумішей для підгодівлі орхідей (Фертика, Покон, Веселка). Періодичність підживлень – кожні 2 тижні у період активного росту і цвітіння.

После цветения у растения наступает период покоя, квідорый длиться несколько недель. В это время орхидее ограничивают поливы, убирают подкормки. Содержат цветок при невысокой температуре.

Пересаджують каттлею не часто. Якщо рослина переростає свій горщик, або грунт з деревної кори почав розкладатися, квітка необхідно пересадити. В новий грунт пересаджують каттлею раз в 2 – 3 роки.

Корни орхидеи освобождают від старого грунта очень осторожно, и пересаживают в новую почву и более просторный горшок. Во время пересадки удаляют старые сморщенные бульбы, и обрезают повреждённые корни цветка. Кусочки коры, мха удобно укладывать между корней деревянными палочками, пинцетом.

Шкідники, хвороби

На орхідею можуть нападати трипсы, щитівка, павутинний клещ. Для боротьби з шкідниками використовують розчини Актари или Актеллика (1 мл на литр воды). Поможет првідирание листвы и стеблей губкой, смоченной в мыльном растворе.

При надлишку вологи на тлі зниженої температури повітря, каттлею можуть вражати гнилі. Справляються із захворюванням пересадкою квітки в новий грунт, з видаленням всіх пошкоджених частин. Зрізи опудривают деревним вугіллям, його шматочки можна додати в субстрат.

Размножение

Насіннями орхидею размножают только селекционеры – слишком трудоёмкий и долгий процесс. В домашних условиях каттлею не трудно размножить делением куста.

Доросле рослина каттлеї, має кілька добре розвинених псевдобульб (стебел), поділяють гострим чистим ножем (скальпелем) на частини. На кожній діленці повинна знаходитися одна псевдобульб з хорошою мочкою коренів. Зрізи присипають золою або товченим вугіллям. Деленко розсаджують в горщики і доглядають як зазвичай. Операцію проводять до початку цвітіння.

Насіння

Партнеры

Орхідея Каттлея є рослиною самодостатнім і красивим в одиночних композиціях. У пристрої «зелених куточків, каттлею встановлюють поруч з папорвідниками. Хорошим фоном для квітки стануть корчі дерев, дикі камені, покриті мохом.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *