Гладіолус – секрети посадки та догляду

6 652 просмвідров

Происхождение

В дикій природі гладіолус росте в Африці і Азії, на півдні Європи, в Сибіру. Це рослина родючих лук, лісових галявин, переносить зиму. Сортові гладіолуси виведені з теплолюбних видів рослини, і на зиму бульби викопують. В роду гладіолуса налічується понад 270 видів, а різних сортів садових гладіолусів виведено близько 5000.

Середовище проживання

Назва

Гладіолус (Gladiolus) або Косарик – багаторічна рослина з сімейства Ирисовые. Русское название «шпажник» очень точно характеризует внешний вид гладиолуса. Его длинные узкие заострённые листья похожи на мечи или шпаги. Высвіда растения может превышать 120 см, сортовые гладиолусы с крупными цветами требуют установления опор. Крупные многочисленные цветы на длинных цветоносах сортовых растений поражают разнообразием форм и расцветок. Образует, зимующие в земле клубнелуковицы – хранилища питательных веществ растения.

Gladiolus

Сорти гладіолуса

Серед квітникарів прийнята класифікація сортів гладіолуса за часом цвітіння:

 • ранние (70 – 75 дней від всходов);
 • середні (80 – 90 днів);
 • пізні (95 – 100 днів).

За розміром квітки гладіолуси ділять на групи:

 1. мініатюрні, з квітки діаметром до 6 см;
 2. дрібні (до 9 см);
 3. середні, розмір квітки не перевищує 11 см;
 4. великі (діаметр з 11 до 14 см);
 5. дуже великі (більше 14 см).

Так же существуют сорта с простой формой цветов, с гофрированными лепестками и сильно гофрированными. Окраска бутонов самая разнообразная (в основной палитре 11 цветов), есть как однвідонные, так и двухцветные сорта.

Популярные сорта гладиолуса с фвідо цветов

 • Ніжна Фея – прості великі квіти світло-бузкового кольору;

  Ніжна фея
 • Комора сонця – квітки великі, гофровані пелюстки квітки ніжно-жовтого кольору;

  Комора сонця
 • Філіп – яскраво-червоні великі квіти, зі злегка хвилястими пелюстками;

  Філіп
 • Афродіта – двоколірний сорт з білої горловиною квітки і ніжною бузковою окантовкою;

  Афродіта
 • Промениста зелень – незвичайна фарбування невеликих квіток насиченого світло-зеленого кольору;

  Промениста зелень
 • Внучкины вії – по краю пелюстки покриті бахромою, колір жовто-рожевий;

  Внучкины вії
 • Угорка – великі бордові квіти;

  Угорка
 • Адмірал Ушаков – синьо-блакитні середник квітки, гарний сорт, переможець багатьох виставок.

Не так давно селекционерами Голландии выведена новая группа карликовых гладиолусов, высвідой 40 – 50 см. Они не используются для срезки, зато рано зацветают и чудесно смвідрятся на клумбах и миксбордерах.

Вибір місця для посадки гладіолуси

Растение необходимо размещать на солнечных, защищённых від ветра местах. Хорошо смвідрятся цветы на фоне стен строений, заборов, на заднем плане цветников, вытянутых вдоль дорожек.

Грунту гладиолусу потрібні багаті гумусом, пухкі, влагоемкие. Реакція грунту повинна бути близькою до нейтральної.

 1. Перед посадкою цибулин, ділянку перекопують, вносячи добрива: хороший перегній або компост, в кількості не менше 12 кг на 1 кв. метр; мінеральні добрива для квітів (Кеміра, Агрікола) у кількості, зазначеній в інструкції.
 2. Важкі глинисті ґрунти потребують окультурення, тобто внесення неабияких доз крупного піску або гравію, корисно додавання деревної золи, не менше 500 г на 1 кв. м.
 3. Если место под цветы выбрано на низком и переувлажнённом участке, рекомендуется устройство насыпей, высвідой 30 – 40 см, для посадки гладиолуса. На дно грядок насыпают слой дренажа (щебень, галька, песок).

  Квіти вздовж паркану

Посадка цибулин шпажника

Сначала осматривают посадочный материал гладиолуса. Клубнелуковицы должны быть плвідной текстуры, сухие, без язвочек и пятен. Желательно, за неделю до посадки, выложить клубни на светлое место для проращивания. Это поможет определить, все ли луковицы жизнеспособны.

Перед посадкой, клубни гладиолуса выдерживают в растворе марганцовки, фитоспорина или препарата Максим. Это поможет уберечь растения від грибковых заболеваний.

Цибулини

Сажают в грунт шпажник в мае, когда земля прогреет до 10 – 12 градусов. Глубина посадки клубней зависит від величины луковицы, это від 8 до 12 см. Клубень размещают ростком вверх на подушку из песка, слоем 1 – 2 см, это предохранит клубень від гнили. Между растениями оставляют промежуток від 25 до 40 см, зависит від высвіды цветка. Посадки обильно проливают тёплой водой.

Якщо бульби мали вже намітилися паростки, то сходів можна чекати вже через тиждень. Якщо траплятися зниження температури до 0, гладиолусу це не зашкодить.

Уход

Гладіолус вологолюбна рослина, поливати його потрібно теплою водою під корінь. Особливо необхідний полив квітки в період формування бутонів і початку цвітіння. Високі квітконоси з великими важкими квітами вимагають встановлення опор.

За сезон косарик підгодовують 3 – 4 рази, використовуючи розчини мінеральних добрив для квітів (можна використовувати суперфосфат в дозі 30 г на 10 л води). Корисно розсипання деревної золи навколо рослин, з наступним розпушуванням.

Якщо гладіолуси вирощуються на зрізання, квітконоси зрізають тільки в суху сонячну погоду. Листя не чіпають, вони залишаються на рослині. Квітконоси з завядшими бутонами видаляють, щоб рослина не витрачав сили на дозрівання насіння.

На жаль, гладіолуси схильні до різних хвороб (гнилі, фузаріоз, парша) і нашестя шкідників (трипсы, попелиця). Чтобы наслаждаться видом здоровых и красивых цветов, нужно проводить обрабвідку посадок инсектицидами (Искра, Децис) два раза за сезон. В сырое лето поможет защитить растения обрабвідка фитоспорином.

Інсектициди

В сентябре клубнелуковицы гладиолуса следует выкопать, и хорошо просушить. Стебель обрезают секатором довольно корвідко, детку с клубня снимают (её можно на следующий год посадить в «школку» для получения нового посадочного материала). Клубни гладиолуса хранят в прохладном месте, например в овощном відделе холодильника или не сыром подполе, подвале.

Маленька хитрість. Опытные цветоводы считают, что если положить к клубням гладиолусов несколько очищенных зубчиков чеснока, это убережёт цветы від развития болезней во время хранения.

Несмвідря на то, что гладиолус, довольно капризный и требовательный к уходу цветок, его поразительная красвіда заставляет садоводов холить и лелеять растение.

Подивіться також відео по темі:

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *