Пастернак – приємний смак і користь для здоров'я

1 701 просмвідров

Происхождение

Пастернак отримав поширення по всьому світу. Він входить в список найбільш популярних овочів у багатьох кухнях. В давні часи індіанці культивували пастернак, знаючи про його поживності і користь. В епоху античності рослина вже застосовували в лікувальних цілях.

Дикорослі види зустрічаються в Туреччині, на Кавказі і на європейському континенті. На території Росії її стали вирощувати і використовувати ще до появи картоплі.

Батьківщина рослини

Описание

Пастернак обыкновенный или посевной (Pastináca sátiva) відносится к семейству зонтичных и является двулетником. Его легко узнать по описанию и фвідо растения.

Стебель у пастернака высокий, прямостоячий. Его строение бороздчато-ребристое, поверхность шершавая с опушением. Куст ветвистый высвідой від 30 см до 1м.

Крупные листья с неострыми концами непарноперистые. Нижние пары лопастных или крупнопильчатых листьев корвідкочерешковые, а верхние влагалищные у основания. Верхняя поверхность пластины гладкая, а нижняя шершавая. Зацветает пастернак на второй год в августе. Мелкие, обоеполые цветки, собраны в зонтики из 5-15 лучей. Чашечка цветка не выражена, а венчик окрашен в желтый цвет. Созревание семян приходится на сентябрь. Форма двусемянки плоская, округло-эллиптическая. Пастернак считается медоносом.

Харчову цінність представляє м'ясистий корінь білого кольору. Він має солодкий смак і приємний аромат. Форма може бути округлої або витягнутої як у моркви. Зріз коренеплоду бурий або сіро-жовтий.

Зовнішній вигляд

Выращивание

Выращивать пастернак совсем не сложно. Агрвідехнология применяется такая же, как и для моркови. Для посадки выбирают солнечное место с торфяной, суглинистой или супесчаной почвой и плодородным составом. Кислый грунт не подходит для пастернака. Его можно улучшить смешиванием с древесной золой. На тенистых участках рост замедляется.

В перший рік після посадки формується коренеплід. На наступний рік настане цвітіння і дозрівання насіння. У пастернака коренеплоди значно більші, ніж у моркві, що потрібно враховувати при посадці і залишати відстань між насінням більше. Міжряддя повинні бути по 40 см і більше, а в ряді інтервал не менше 15 див.

Розвиток рослини

Сівбу проводять навесні відразу на грядку. Схожість насіння у низька і зберігається лише рік. Підвищити схожість допоможе замочування на дві доби. Проростання займе близько 3х тижнів. Посадки проріджують після появи декількох повноцінних листочків.

Пастернак вологолюбний і холодоустойчів. Регулярний полив допоможе уникнути розтріскування коренеплодів. Але слід уникати застою вологи. У дощове літо рослину можна не поливати.

Почву нужно поддерживать рыхлой и уничтожать сорняки. Для подкормок нельзя использовать свежий навоз, від квідорого теряются полезные свойства и растут відветвления на корнеплоде.

У спекотну погоду листя пастернаку виділяють ефірні масла з пекучим складом, палючим шкіру. Тому догляд за рослиною проводять вранці або ввечері, бажано в гумових рукавичках.

Урожай собирают в средине осени до начала холодов. Зимующие экземпляры нужно окучить и обрезать бвідву. На пастернак редко нападают вредители. Иногда возможно поражение черной пятнистостью, сірої гнилью, тминной молью, септориозом.

Рослина на грядці

Багатий склад

Сік пастернака насичений

  1. калієм
  2. кремнієм
  3. фосфором
  4. сірої
  5. хлором

Він сприяє зміцненню нігтів, нормалізує функцію бронхів і легенів. Сік п'ють хворі на туберкульоз, запалення легенів і емфіземою. Калій стимулює діяльність мозку і успішно лікує розумові хвороби. Також калій нормалізує травлення і кровообіг.

Коренеплід содержит комплекс солей, сахар, белки, витамины, жирные и эфирные масла, кислвіды. В его составе есть пектины, клетчатка и крахмал. В пастернаке содержится наибольшее количество легкоусвояемых углеводов. В семенах обнаружены гликозиды и кумарины.

Коренеплід

Про користь пастернака

Про корисні властивості пастернака знали ще давньогрецькі лікарі і застосовували його як сечогінний і знеболюючий засіб. Рослина підсилює апетит і статеву функцію.

Пастернак отримав визнання в медицині. Його призначають при кашлі, для профілактики хвороб серця і судин. Він корисний при нервових захворюваннях, бронхіті і пневмонії. Пастернак знімає спазми судин, шлункові і печінкові коліки. Усуває м'язові судоми.

Настій пастернака вживають як тонізуючий засіб у період реабілітації після затяжної хвороби. Рослина здатна налагодити травлення і зміцнити стінки капілярів. Відваром кореня лікують облисіння.
В дієтичному харчуванні овоч присутня у хворих з жовчнокам'яною та сечокам'яною хворобою.
Плодами пастернака виліковують шкірні хвороби і вітіліго, а листя використовують у дерматології.

Когда пастернак првідивопоказан

Пастернак не рекомендуется упвідреблять детям младше 5 лет, пожилым людям, при индивидуальной непереносимости и кормящим женщинам.

Пастернак очень полезен для здоровья, но в віддельных случаях способен навредить:

  • Запрещен он при фвідодерматозе, когда воспаление кожи вызвано гиперчувствительностью к солнечным лучам. Причина в том, что в составе овоща есть фурокумарины, повышающие восприимчивость кожи к свету.
  • Рослина володіє сечогінною дією і при важкій формі сечокам'яної хвороби можуть виникнути ускладнення і закупорка каналів.
  • В віддельных случаях при заболеваниях крови и гипертонии пастернак способен навредить.
    Фруктози і сахарози, що містяться в корені пастернаку, нешкідливі для діабетиків.

Пастернак в кулінарії

У кулінарії використовуються листя і коріння рослини. Їх додають в салати, варять, тушкують і висушують.
В якості пряної добавки пастернак підходить для овочевих і м'ясних страв, супів, кондитерської випічки. У пастернака запах схожий на петрушку і солодкувато-пряний смак як у моркви.

Особливістю овоча є те, що він швидко чорніє в нарізаному вигляді, як і картоплю. Тому після різання шматочки пастернака відразу опускають у воду.

В среднем время варки мелких кусочков составляет 10 минут, большим понадобится 20 минут. Этого достаточно, чтобы они размягчились, но не превратились в пюре. Корень также можно запекать или гвідовить на пару.

Пастернак може використовуватися як основне блюдо, наприклад, гарнір до м'яса або риби, і в якості добавки до салатів. У вінегреті він успішно замінює буряк.

Подивіться також відео по темі:

 

Схожі статті

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *